Pierwsze takie mistrzostwa świata w kolarstwie torowym dla Polski od 2015 roku

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / YOAN VALAT  / Na zdjęciu: polscy kolarze torowi podczas MŚ w Roubaix
PAP/EPA / YOAN VALAT / Na zdjęciu: polscy kolarze torowi podczas MŚ w Roubaix
zdjęcie autora artykułu

W Roubaix zakończyły się mistrzostwa świata 2021 w kolarstwie torowym. Medalu w tych zawodach nie zdobyli reprezentanci Polski.

Najlepszym polskim osiągnięciem okazało się czwarte miejsce Patryka Rajkowskiego w piątkowych zmaganiach na 1000 metrów ze startu zatrzymanego. Poprzednio Biało-Czerwoni nie znaleźli się w czołowej trójce światowego czempionatu w 2015 roku.

Po raz trzeci z rzędu mistrzem świata w indywidualnym sprincie został Harrie Lavreysen. Mimo szóstej pozycji w kwalifikacjach i przegranych pierwszych starciach z Michaiłem Jakowlewem i Stefanem Boetticherem, srebrny medal zdołał wywalczyć Jeffrey Hoogland. To dla niego czwarty krążek z mistrzostw świata 2021. Na torze w Roubaix zdobył po dwa złote i dwa srebrne. W trzecim pojedynku o brązowy medal Sebastien Vigier pokonał Boettichera.

Wyścig punktowy z dorobkiem 76 "oczek" wygrała Belgijka Lotte Kopecky. Na drugim stopniu podium stanęła Brytyjka Katie Archibald (72), a na trzecim - Kirsten Wild (60). Dla 39-letniej Holenderki to ostatni występ w mistrzostwach świata i osiemnasty medal tej imprezy. Dziewiąta była Karolina Karasiewicz (22 punkty).

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Wygląda jak modelka. "Polska" krew!

Madisona nie ukończyli Szymon Sajnok i Daniel Staniszewski. Wygrali Michael Morkov i Lasse Norman Hansen (68 punktów). W 2021 roku Duńczycy okazali się najlepsi również podczas igrzysk olimpijskich. Srebrne medale otrzymali Włosi Simone Consonni / Michele Scartezzini (64), a brązowe - Belgowie Kenny de Ketele i Robbe Ghys (62). Na piątej pozycji zostali sklasyfikowani Francuzi: Morgan Kneisky / Benjamin Thomas (58). 34-letni Kneisky - mistrz świata w madisonie z lat: 2013, 2015 i 2017 - ogłosił zakończenie kariery.

Lea Sophie Friedrich w środę zdobyła złoto w sprincie drużynowym. W czwartek najszybciej przejechała eliminacje (200 metrów ze startu lotnego), trzeciego dnia zmagań zajęła drugie miejsce w sprincie. Z kolei w sobotę spisała się najlepiej w konkurencji 500 metrów ze startu zatrzymanego. W niedzielnym keirinie Niemka prowadziła po przedostatnim okrążeniu i utrzymała się na czele. Po raz czwarty wywalczyła medal MŚ 2021, trzeci z najcenniejszego kruszcu. Druga minęła metę Japonka Mina Sato, trzecia zaś - Rosjanka Jana Tyszczenko.

Rywalizację w Roubaix zakończył wyścig australijski. Najlepszy okazał się Włoch Elia Viviani. Cały dystans przejechał też Portugalczyk Iuri Leitao. Trzecie miejsce zajął Rosjanin Siergiej Rostowcew.

Źródło artykułu: