Tokio 2020. Polacy mało aktywni, ale bez minusowych punktów. Zwycięstwo mistrzów świata

Po nieobecności w Londynie i Rio de Janeiro, madison mężczyzn powrócił do programu igrzysk olimpijskich. Ósme miejsce w Tokio zajęli Daniel Staniszewski oraz Szymon Sajnok.

PZ
 Daniel Staniszewski Getty Images / Bradley Collyer/PA Images / Na zdjęciu: Daniel Staniszewski
Zwyciężyli złoci medaliści mistrzostw świata 2020: Lasse Norman Hansen / Michael Morkov. Duńczycy punktowali na czternastu lotnych premiach, wygrali trzy finisze i uzyskali 43 "oczka". Dla Hansena to już piąty medal igrzysk olimpijskich. W 2012 roku wygrał wielobój. Cztery lata później w omnium był trzeci, a brąz wywalczył też w drużynowym wyścigu na dochodzenie. W Tokio Dania z Hansenem w składzie stanęła na drugim stopniu podium zmagań na 4 kilometry.

Srebrne medale zdobyli zwycięzca piątkowego wieloboju - Matthew Walls, a także Ethan Hayter. Trzecie miejsce zajęli Benjamin Thomas / Donovan Grondin. Kolarze z Wielkiej Brytanii i Francji zdobyli po 40 punktów. O wyższym miejscu Wallsa i Haytera przesądził ostatni, punktowany podwójnie sprint - 10 "oczek" na tym dwudziestym finiszu zdobyli Brytyjczycy, a Francuzi otrzymali 8 pkt.

Daniel Staniszewski i Szymon Sajnok zostali sklasyfikowani na ósmej pozycji w stawce szesnastu duetów. Polacy nie zdobyli punktu, ale nie dali się zdublować. Z minusowym dorobkiem zakończyły rywalizację trzy duety, a 5 par nie zdołało ukończyć tej konkurencji.

W 3. wyścigu pierwszej rundy keirinu trzeci finiszował Patryk Rajkowski, a w 4. - szósty był Mateusz Rudyk. Do ćwierćfinałów bezpośrednio zakwalifikowały się czołowe dwójki. Niewiele do awansu zabrakło Rajkowskiemu, którego o 29 tysięcznych sekundy wyprzedził drugi na mecie Nicholas Paul. Polscy sprinterzy wystąpili jeszcze w repasażach, ale tutaj również nie zdołali wywalczyć kwalifikacji. W drugim repasażu Rudyk zajął czwarte miejsce, a w następnym - piąty zakończył rywalizację Rajkowski.

W 1/8 finału sprintu rozegrano 6 bezpośrednich pojedynków: Lea Sophie Friedrich - Anastazja Wojnowa, Kelsey Mitchell - Ellesse Andrews, Emma Hinze - Tianshi Zhong, Mathilde Gros - Wai Sze Lee, Lauriane Genest - Katy Marchant, Olena Starikowa - Shanne Braspennincx. W tych starciach triumfowały: Friedrich, Mitchell, Hinze, Lee, Marchant i Braspennincx. Przegrane z tego etapu rywalizacji wystąpiły w repasażach, z których do 1/4 finału zakwalifikowały się Genest oraz Starikowa.

W 1/4 finału zmierzyły się: Friedrich - Starikowa, Mitchell - Genest, Hinze - Braspennincx, Lee - Marchant. Po dwóch przejazdach triumfowały wyżej rozstawione: Mitchell, Hinze i Lee. Najlepsza w kwalifikacjach Friedrich minęła metę o jedną tysięczną sekundy po Ukraince, ale w następnej odsłonie doprowadziła do remisu. Decydujące starcie wygrała Starikowa.

Pozostała już tylko jedna szansa na medal dla polskiego kolarstwa podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. W wieloboju zaprezentuje się brązowa medalistka mistrzostw świata 2020 - Daria Pikulik.