Poteżny kryzys faworyta Vuelty! Mamy nowego lidera

Wielkie zmiany na trasie kolarskiego wyścigu Vuelta a Espana. Ogromne problemy miał przewodzący stawce Remco Evenepoel. Po morderczym finiszu na Pico del Buitre nowym liderem został młody Francuz Lenny Martinez.

Rafał Smoliński
Remco Evenepoel PAP/EPA / Manuel Bruque / Na zdjęciu: Remco Evenepoel
W ramach szóstego etapu Vuelta a Espana kolarze mieli do przejechania 179,4 km z La Vall d'Uixo do Pico del Buitre. Na ostatnich kilometrach czekał ich bardzo trudny podjazd, na którym można było sporo zyskać i sporo stracić.

Na Pico del Buitre jako pierwszy wjechał Amerykanin Sepp Kuss z grupy Jumbo-Visma. Ukończył on etap z czasem 4 godzin 27 minut i 29 sekund.

26 sekund za nim finiszował Lenny Martinez. To właśnie 20-letni Francuz z grupy Groupama-FDJ został nowy liderem Vuelty i po raz pierwszy w karierze założy żółtą koszulkę.

Ogromne problemy na trasie szóstego etapu miał dotychczasowy lider, Remco Evenepoel. Długie podjazdy wyczerpały 23-letniego Belga, który finiszował ze stratą 3 minut i 24 sekund do zwycięzcy.

Dystans kilkudziesięciu sekund do Evenepoela odrobili Słoweniec Primoz Roglic i Duńczyk Jonas Vingegaard, którzy finiszowali razem, 2 minuty i 52 sekundy po najlepszym Kussie.

Na czele klasyfikacji generalnej doszło w czwartek do licznych przetasowań. Liderem wyścigu jest Lenny Martinez, który wyprzedza Seppa Kussa o zaledwie 8 sekund. 51 sekund traci do pierwszego miejsca Hiszpan Marc Soler z grupy UAE Team Emirates.

Natomiast Remco Evenepoel zaliczył duży spadek w klasyfikacji generalnej wyścigu. Obecnie jest dziewiąty, ze stratą 2 minut i 47 sekund do Martineza. Zaledwie pięć sekund traci do Belga Jonas Vingegaard, a 11 sekund za nim jest Primoz Roglic.