KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Rozmowa z człowiekiem, który jest oskarżany o molestowanie seksualne zawodniczek. "Ktoś mnie chce zniszczyć"

- Jestem w szoku! Nie wiem, co powiedzieć. Jedyne, co mi przychodzi do głowy, że ktoś chce mnie zniszczyć - mówi działacz, wobec którego padają mocne oskarżenia. Największa afera w polskim sporcie wybuchła po naszej sobotniej publikacji.

Marek Bobakowski
Marek Bobakowski
Polskie kolarstwo z igrzysk w Rio de Janeiro przywiozło dwa medale Jak będzie w Tokio, w 2020 roku? Getty Images / Christian Petersen / Polskie kolarstwo z igrzysk w Rio de Janeiro przywiozło dwa medale. Jak będzie w Tokio, w 2020 roku?

W rozmowie z byłym wiceprezesem Polskiego Związku Kolarskiego, Piotrem Kosmalą (tutaj całość >>), którą opublikowaliśmy w sobotę (25.11), padają poważne oskarżenia wobec jednego z działaczy związku - zeznania o seksie z podopiecznymi czy podawaniu tabletek gwałtu. Seksafera w polskim kolarstwie, która od lat była zamiatana pod dywan, ujrzała światło dzienne. Na nasz artykuł błyskawicznie zareagowali: ministerstwo sportu (które przyznało, że sprawa jest już w prokuraturze), minister sportu Witold Bańka (wzywając cały zarząd PZKol do dymisji), a nawet minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (obiecał, że sprawa będzie zbadana ze szczególną starannością).

Jeszcze przed publikacją sobotniego materiału rozmawialiśmy z człowiekiem, który jest oskarżany przez zawodniczki (w zeznaniach, które złożyły przed firmą audytorską) o molestowanie seksualne. Oczywiście ze względów prawnych nie możemy podać jego danych osobowych, ale uznaliśmy, że należy też przedstawić jego głos.

Marek Bobakowski, WP SportoweFakty: Czy wiedział pan, że audytorzy firmy PwC zajmowali się sytuacją w Polskim Związku Kolarskim?

Tak, słyszałem o audycie zamówionym przez związek. Dochodziły mnie takie słuchy.

Żadnego telefonu, rozmowy, itp.?

Nic. Nikt mnie nie informował o tym, jak się sprawa zakończyła. Czy w ogóle się zakończyła. Dochodziły do mnie jakieś strzępki informacji, ale nie zawracałem sobie tym głowy.

W wywiadzie dla WP Sportowe Fakty członek zarządu Polskiego Związku Kolarskiego Piotr Kosmala mówi, że widział audyt i twierdzi, że są w nim bardzo poważne zarzuty wobec pana. Ten o największej wadze dotyczy molestowania seksualnego zawodniczek, w tym nieletniej, a nawet gwałtu.

Jestem w szoku! Nie wiem, co powiedzieć. Jedyne, co mi przychodzi do głowy, że ktoś chce mnie zniszczyć.

Dlaczego miałby to robić?

Może jest to związane ze zwołanym na 22 grudnia Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Delegatów? Może część osób się boi, że będę chciał wystartować i zająć stanowisko prezesa Polskiego Związku Kolarskiego? Nie wiem, nie wiem...

Czyli walka w polskim kolarstwie doszła do miejsca, w którym nie ma już reguł? W taki sposób niszczy się niewinnych ludzi?

Może komuś nadepnąłem na odcisk? Nie wiem, co powiedzieć, powtarzam, jestem zszokowany, że można było wymyślić takie rzeczy.

To jest sprawa dla prokuratora.

Zgadza się. Dlaczego więc nikt nigdy nie poszedł do odpowiednich instytucji (prokuratura potwierdziła, że sprawa już do niej trafiła - przyp. red.), dlaczego mnie jeszcze nie oskarżył? Proszę się więc nie dziwić, że tym bardziej łączę tę sprawę z walką na szczycie Polskiego Związku Kolarskiego.

Nie przypomina pan sobie jakiejkolwiek sytuacji, w której zawodniczka mogła poczuć się przez pana molestowana? Mogła źle odczytać pana intencje?

Nie. Nigdy też mi nikt nie powiedział, że moje zachowanie jest niestosowne. Starałem się zawsze uważać. Paranoja.

A zarzuty odnośnie pobierania prowizji od zawodników? Podobno miał pan zabierać od 20 do 50 procent z ich kontraktów.

Jestem w szoku po raz drugi. Nie wiem, jak trzeba być złym człowiekiem, aby mówić takie rzeczy. Nigdy nie brałem jakiejkolwiek części zarobków od moich podopiecznych. To kłamstwo.

O aferze w kolarskim środowisku pisaliśmy też w poniższych artykułach:

Afera w polskim kolarstwie: kto powiadomił ministerstwo? Duży, międzynarodowy audytor >>

Afera w PZKol. Zbigniew Ziobro dla WP: Wyjątkowo bulwersujące doniesienia >>

Czesław Lang: Związkowi potrzebne jest oczyszczenie. Winnych trzeba osądzić i ukarać >>

ZOBACZ WIDEO Chievo Werona lepsze od SPAL - zobacz skrót meczu [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Czy minister sportu powinien wprowadzić do PZKol kuratora?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (18)
 • Jaola Tymon Zgłoś komentarz
  Chciałbym zobaczyć dowody. Bo nawet jak 50 osób powie, że tak było, to wcale tak być nie musiało. Twarde dowody oraz świadkowie "na świeżo" powinny być jedynymi przyjmowanymi. A nie
  Czytaj całość
  "po latach się przypomniało".
  • wisus54 Zgłoś komentarz
   Sprawa będzie rozpatrzona bardzo szybko i dokładnie, pamiętam , może Ziobro i Błaszczak już nie ale dokładnie tak samo mówili o wypadku premier Szydło.
   • Żorż Zgłoś komentarz
    tłumaczenie na zasadzie: jak ktoś złapię cię za rękę, mów że nie twoja ręka, jak ktoś złapie cię za członka....
    • Frantiszek Zgłoś komentarz
     Taka moda na oskarżanie, tak najłatwiej, bez dowodów, no przecież "jej się nie mogło wydawać". A, przecież najstarszy zawód świata nie jest męski.
     • Marek Pikador Zgłoś komentarz
      Dlaczego nie ma pytania, czy miał kontakty seksualne z zawodniczkami?
      • kert Zgłoś komentarz
       Sprawa szyta '' grubymi nićmi '' - mimo gwałtów i molestować '' zawodniczki nadal spokojnie przychodziły trenować ??? Coś mi tu śmierdzi ''spiskiem '' powiedział by Macierewicz . .
       Czytaj całość
       Dziennikarze szczęśliwi bo jest afera ale sprawę trzeba po prostu na spokojnie wyjaśnić a nie wydawać ''wyroki ''
       • kert Zgłoś komentarz
        Sprawa szyta '' grubymi nićmi '' - mimo gwałtów i molestować '' zawodniczki nadal spokojnie przychodziły trenować ??? Coś mi tu śmierdzi ''spiskiem '' powiedział by Macierewicz . .
        Czytaj całość
        Dziennikarze szczęśliwi bo jest afera ale sprawę trzeba po prostu na spokojnie wyjaśnić a nie wydawać ''wyroki ''
        • Luśnia Zgłoś komentarz
         To kto jest tym człowiekiem,duch,nikt nie wie?
         • jarecki5 Zgłoś komentarz
          Jozefie swiety! Opanuj się!(do cristofa)
          • Basia Oleszczuk Zgłoś komentarz
           na wykrywacz klamstw goscia i wszystko wiadomo
           • cristof Zgłoś komentarz
            szanowny "Anonimie" PZKol-u; nie kapuje jednej rzeczy; ktos ci robi kolo wentyla; tylko nie rozumie ze tym "ktos" to kilka jak nie kilkadziesiat osob; sponsorzy chyba tez nie podejmuja decyzji
            Czytaj całość
            na podstawie jakis plotek; ponadto przy takiej masie ludzi, przez tyle lat, jezeli bylaby to insynuacja, zaloze sie ze juz dawno niejeden "puscilby farbe" i potwierdzilby to ze prawda jest po twojej stronie; no coz poczekamy... zobaczymy...
            • poważny.grzesznik Zgłoś komentarz
             Wytłumaczysz się w prokuraturze i być może będziesz w jeszcze większym szoku
             Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
             ×