Vuelta a Espana 2018: Michał Kwiatkowski doścignięty 5 km przed metą. Simon Yates liderem

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Bryn Lennon / Na zdjęciu: Simon Yates
Getty Images / Bryn Lennon / Na zdjęciu: Simon Yates
zdjęcie autora artykułu

Simon Yates wygrał czternasty etap wyścigu Vuelta a Espana 2018 i odzyskał prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Zwycięzcą dwóch premii (lotnej i górskiej) został Michał Kwiatkowski.

W ucieczce dnia jechał Michał Kwiatkowski. Poza Polakiem z zespołu Sky od peletonu na początku etapu odjechali: Amerykanin Brent Bookwalter i Irlandczyk Nicolas Roche (obaj z BMC), Hiszpan Ivan Garcia Cortina (Bahrain Merida), Belg Thomas de Gendt (Lotto Soudal), a także Kanadyjczyk Michael Woods (EF Education First Cannondale Drapac).

Na trasie czternastego etapu było pięć górskich premii, w tym trzy pierwszej kategorii. Kwiatkowski był trzeci na podjeździe Alto de la Colladona oraz drugi na Alto de la Mozqueta. Najwcześniej z uciekinierów odpadł Garcia Cortina. De Gendt miał defekt, a na zjeździe upadł Woods.

30 kilometrów przed metą, Kwiatkowski jako pierwszy minął linię lotnego finiszu. Wtedy razem ze zwycięzcą Tour de Pologne jechał jeszcze duet z ekipy BMC. Natomiast na szczycie górskiej premii trzeciej kategorii (Alto de la Falla de los Lobos, 150. kilometr trasy), mistrz Polski już samotnie znajdował się na czele. 20 kilometrów przed metą 50 sekund do Polaka tracił mały peleton, w którym nie było już jadącego w czerwonej koszulce lidera klasyfikacji generalnej 73. wyścigu Vuelta a Espana - Jesusa Herrady.

Kwiatkowskiego doścignięto, kiedy do końca pozostawało 5 kilometrów - tuż przed ostatnią wspinaczką. Co ciekawe, jako pierwszy kolarza z grupy Sky wyprzedził Rafał Majka.

Finałowy podjazd miał 4 kilometry długości i 12,5 procent średniego nachylenia (maksymalnie 17 proc.). Na przedostatnim kilometrze zaatakowali Nairo Quintana (Movistar) i Miguel Angel Lopez (Astana). Kolumbijczycy zostali jednak doścignięci przez sześciu zawodników. Jako pierwszy metę w Les Praeres minął Simon Yates. Drugie miejsce zajął Lopez. Trzeci był Alejandro Valverde. Yates odzyskał czerwoną koszulkę lidera. W czwartek w klasyfikacji generalnej wyprzedził go Herrada.

Majka został sklasyfikowany na 21. pozycji. Kwiatkowski ukończył sobotni etap jako trzydziesty. Herrada był 45. i spadł w "generalce" z pierwszego miejsca na siedemnaste. Tuż za nim w klasyfikacji łącznej jest Majka. Drugą dziesiątkę zamyka Kwiatkowski.

W klasyfikacji górskiej nadal prowadzi Luis Angel Mate (64 punkty). Z czwartej pozycji na drugą awansował de Gendt (54), a z 26. na 6. - Kwiatkowski (15 pkt).

16 km przed metą z drogi wypadł Louis Meintjes. Zawodnik z drużyny Dimension Data mógł kontynuować jazdę i zajął 62. lokatę.

Czternasty etap (Cistierna - Les Praeres. Nava, 171 kilometrów):

Miejsce Zawodnik Kraj Grupa Czas
1.Simon YatesWielka BrytaniaMitchelton-Scott4:19:27
2.Miguel Angel LopezKolumbiaAstana+0:02
3.Alejandro ValverdeHiszpaniaMovistar+0:02
4.Thibaut PinotFrancjaFDJ+0:05
5.Nairo QuintanaKolumbiaMovistar+0:07
6.Steven KruijswijkHolandiaLottoNL Jumbo+0:11
21.Rafał MajkaPolskaBora-Hansgrohe+4:33
30.Michał KwiatkowskiPolskaSky+6:00

Klasyfikacja generalna:

Miejsce Zawodnik Kraj Grupa Czas
1.Simon YatesWielka BrytaniaMitchelton-Scott59:11:18
2.Alejandro ValverdeHiszpaniaMovistar+0:20
3.Nairo QuintanaKolumbiaMovistar+0:25
4.Miguel Angel LopezKolumbiaAstana+0:47
5.Steven KruijswijkHolandiaLottoNL Jumbo+1:23
6.Rigoberto UranKolumbiaEducation First+1:28
18.Rafał MajkaPolskaBora-Hansgrohe+7:46
20.Michał KwiatkowskiPolskaSky+9:27

W niedzielę odbędzie się kolejny górski odcinek z premiami pierwszej kategorii. Kolarze przejadą 178,2 kilometra na trasie Ribera de Arriba - Lagos de Covadonga. Na koniec będzie do pokonania podjazd liczący 11,7 km, o średnim nachyleniu 7,2 procent (maksymalnie 20 proc.).

ZOBACZ WIDEO: Urszula Radwańska chce podbić świat mody. "Wierzę, że będzie to światowa marka"

Źródło artykułu:
Czy Simon Yates będzie liderem klasyfikacji generalnej po niedzielnym, piętnastym etapie?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (0)