Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Rita Malinkiewicz i Katarzyna Konwa walczą o powrót do zdrowia. Pomagają przyjaciele i ludzie z całej Polski

Rita Malinkiewicz nadal przebywa w śpiączce, a Katarzyna Konwa trafiła do ośrodka rehabilitacyjnego. Obie czeka długa walka o powrót do zdrowia. Pomagają im przyjaciele i ludzie z całej Polski.
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Rita Malinkiewicz Facebook / Na zdjęciu: Rita Malinkiewicz

Do wypadku z udziałem Rity Malinkiewicz i Katarzyny Konwy doszło 1 czerwca. Obie jechały do Bielska-Białej, gdzie Malinkiewicz organizowała facebookowe wydarzenie. Wraz ze znajomymi miała ruszyć na treningową jazdę po okolicy. Do celu nie dojechały. W prawidłowo jadące rowerzystki wjechał samochód. Siła uderzenia była tak duża, że rama roweru Malinkiewicz pękła na dwie części.

Obie trafiły do szpitala, a ich stan był poważny. - Nie wiem czy można tutaj użyć słowa "wypadek". Trwają prace prokuratury i nie możemy się wypowiadać o szczegółach, ale w naszym środowisku to nie był wypadek. Samochód osobowy wjechał w dwie dziewczyny na rowerach. Podobna sytuacja była pod Nowym Targiem, gdzie kierowca zepchnął z drogi kolarzy. Dla nas w środowisku to próba zabójstwa - powiedział organizator zbiórki na rzecz Rity i Kasi, Wojciech Kluk, który był gościem programu "Dzień dobry wakacje" na antenie TVN.

Rita Malinkiewicz nadal na OIOM-ie

Stan obu kolarek poprawia się. Jak na stronie zbiórki poinformowała inna z organizatorek Kamila Anczykowska, Rita Malinkiewicz nadal przebywa w śpiączce, a jej stan określany jest jako stabilny. "Wierzymy że Rita w każdej chwili może się obudzić" - przekazała. 

"Kość udowa, panewka oraz kolano zostały pomyślnie zoperowane, a w zeszłą sobotę (27.06.2020r.) lekarze przestali podawać Ricie środki farmakologiczne, które powodowały wymuszoną śpiączkę. Niestety Rita jeszcze nie odzyskała świadomości. Uraz czaszkowo-mózgowy jest bardzo poważny i rozległy, dlatego prawdopodobnie Rita będzie potrzebowała długotrwałej rehabilitacji pobudzającej mózg do działania. Obecnie wymaga codziennej rehabilitacji ogólnoustrojowej" - dodała Anczykiewicz.

Z kolei Konwa jest już w ośrodku rehabilitacyjnym i z każdym dniem czuje się lepiej. Minął stan zagrożenia życia, ale czeka ją długa rehabilitacja. Musi na nowo nauczyć się poruszać i mówić. To wynik uszkodzenia języka. Następnie będzie potrzebowała operacji plastycznej rekonstrukcji górnej wargi i wszczepienia implantów większości dolnych zębów.

Pomagają ludzie z całej Polski

W tym celu przyjaciele Malinkiewicz i Konwy rozpoczęli internetową zbiórkę, która dostępna jest TUTAJ. - Wszystko po to, by zebrać pieniądze na rzecz Rity i Kasi. Zbiórka cały czas trwa, mamy nadzieję zebrać jak największą kwotę dla dziewczyn, by miały godną rehabilitację. Dzięki temu Kasia bardzo szybko mogła ją rozpocząć. Prosimy o wpłacanie i wspieranie tej zbiórki. To dla nich bardzo ważne - powiedział Michał Bogdziewicz, trener Rity Malinkiewicz w programie "Dzień dobry wakacje".

Na liczniku zbiórki jest już ponad pół miliona złotych. Przyjaciele kolarek organizują też specjalny rajd rowerowy, by pomóc w zebraniu jeszcze większych środków. Akcję wspierają ludzie z całej Polski. Po rajdzie będą przeprowadzane charytatywne aukcje, w których do wylicytowania dostępny będzie m.in. rower Zenona Jaskuły.

11 lipca z Częstochowy wyruszą kolarze, by po pokonaniu 470 km dotrzeć do Gdańska. Udział w akcji wezmą m.in. Przemysław Niemiec, Katarzyna Solus-Miśkowicz, szosowy team Fabryka Rowerów. Po drodze dołączą do niego kolarze z Trójmiasta

Apel do kierowców

Organizatorzy akcji i zbiórki zaapelowali też do kierowców o większą uwagę na drodze, by w przyszłości nie dochodziło już do tak dramatycznych w skutkach wypadków. - Podkreślam, że rowerzyści nie są święci. Jesteśmy tym przerażeni, bo jeżeli my wymusimy pierwszeństwo, to komuś obijemy auto. Jeżeli to kierowca wymusi, nie mamy żadnych szans - mówił Kluk.

- W Polsce nie ma przepisów o minimalnej odległości, z jaką trzeba omijać rowerzystów. Jest jedynie zapis o "zachowaniu bezpiecznej odległości". Tir, który przejedzie obok nas z prędkością 90 km/h w najlepszym przypadku zdmuchnie nas z drogi. W najgorszym powietrze zaciągnie nas pod niego. Nie jesteśmy święci, ale omijajcie nas szerokim łukiem - dodał Kluk.

Czytaj także:
20-letni kolarz osunął się z roweru. Tragedia podczas wyścigu w Belgii
Biegi. Organizatorzy imprez apelują do rządu. Chcą zwiększenia liczby uczestników zawodów

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (3):
 • Marianek07 Zgłoś komentarz
  @zadziwiony: Wiesz, to kwestia podejścia. Jeżdżę sporo na rowerze ale głównie samochodem i skuterem . Przykre to co się stało, to wypadek ale nie potępiałbym tak kierowców. Któregoś
  Czytaj całość
  dnia wysiadałem z żony samochodu i to na szerokim chodniku, na miejscu do parkowania. gdy zakładałem kurtkę wpadł na mnie maksymalnie rozpędzony terminator w kasku i wszelakich osłonach. Zaczepił się o moją kurtkę, zerwał ją ze mnie całkowicie i wypieprzył się jakieś 5-6 metrów dalej. Podbiegłem i chciałem go dobić a on do mnie, że wlazłem mu pod koła i mnie oskarży. Popuściłem uchwyt na gardle z litości. Innym razem na wyjeżdżającą z bramy moją żonę najechał jakiś chudy kurierzyna pędzący po chodniku tuż przy samej ścianie. Dobrze, ze to nie była matka z małymi dziećmi w wózku. Żona wezwała Policję i mnie na pomoc. Po godzinie oczekiwania podjechała jakaś pańcia cyklistka i powiedziała, żeby się nie przejmował bo ona zezna Policji jak trzeba. Policja przyjechała po trzech godzinach, powiedziała, że mamy się sami dogadać. Zapytałem co uszkodzeniami ? Wzruszyli ramionami i pojechali. Kolejnym razem, taki pętak urwał mi lusterko w korku po czym szybko uciekł, pocieszałem się tym, że może złamał chociaż rękę.. Od tamtej pory źle życzę rowerzystom. Cieszy mnie widok leżącego na ziemi barana, dla mnie teraz to jak wyrwanie chwasta.
  • WPjestglupie Zgłoś komentarz
   Jakie zbiórki? Zlicytować majątek tego ekhmm "kierowcy". Wypłacić z ubezpieczenia ile trzeba a później ściągnąć z niego. Na torach za wymianę podkładów nieźle płacą,
   Czytaj całość
   to szybko odrobi. Zniszczył 2 życia, zniszczyć jemu.
   • zadziwiony Zgłoś komentarz
    Kierowcy, nie spychajcie z szos rowerzystów. Rowerzyści nie wymiatajcie z chodników pieszych. Piesi, nie właźcie pod koła. Wszyscy żyjcie, i dajcie żyć innym. To takie proste
    Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
    ×