Kolarstwo. Giro d'Italia 2020. Tao Geoghegan Hart zwycięzcą 15. etapu. Rafał Majka piąty

Tao Geoghegan Hart na 15. etapie Giro d'Italia okazał się najlepszy. W finałowym sprincie pokonał Wilco Keldermana i Jaia Hindleya. Rafał Majka zajął wysokie piąte miejsce ze stratą nieco ponad minuty do lidera.

Mateusz Byczkowski
Tao Geoghegan Hart Getty Images / Stuart Franklin / Na zdjęciu: Tao Geoghegan Hart
Po czasówce kolarze powrócili do walki w górach. Niedzielny etap liczył 185 kilometrów, a meta była usytuowana na Piancavallo. Na trasie zawodnicy mieli do pokonania cztery trudne wspinaczki. Ta najbardziej stroma w końcowej fazie wyścigu liczyła 14,3 kilometra.

Ucieczkę krótko po starcie zawiązało dziesięciu kolarzy, a tworzyli ją m.in. Andrei Vendrame, Rohan Dennis, Matthew Holmes, Thomas De Gendt. Nie była ona jednak skuteczna. Peleton miał wszystko pod kontrolą, a z kilometra na kilometr przewaga harcowników szybko malała.

Pierwsze dwie premie górskie zdobył Giovanni Visconti, który został liderem klasyfikacji górskiej. W międzyczasie, w grupie zasadniczej doszło do dwóch kraks. Ucierpieli w nich Matteo Sobrero, Jefferson Alexander Cepeda, a także Nicolas Edet i Jhonatan Narvaez. Ostatnia dwójka zawodników wycofała się z wyścigu.

Najdłużej na czele uciekinierów jechał Rohan Dennis. Na niespełna 10 kilometrów przed metą został złapany przez peleton. W jego składzie jechał także Rafał Majka. Polak razem z liderem Giro d'Italia, Joao Almeidą nie nadążył za Tao Geoghegen Hartem, Wilco Keldermanem i Jaiem Hindleyem.

To ta trójka walczyła w finałowym sprincie o wygraną. Najlepszy okazał się Geoghegan Hart, który dojechał przed Keldermanem. Podium niedzielnego etapu uzupełnił Hindley.

W klasyfikacji generalnej Giro d'Italia ciągle liderem jest Joao Almeida. Rafał Majka, który zajął dziś piąte miejsce, plasuje się na szóstej pozycji w "generalce".