Kolarstwo. Vuelta a Espana 2020. Pascal Ackermann wygrał 18. etap. Primoz Roglic triumfatorem tegorocznej edycji wyścigu

Pascal Ackermann wygrał ostatni 18. etap Vuelta a Espana. Niemiec dojechał do mety przed Samem Bennettem i Maxem Kanterem. Primoz Roglic po raz drugi z rzędu został triumfatorem tej imprezy.

Mateusz Byczkowski
Pascal Ackermann Getty Images / Justin Setterfield / Na zdjęciu: Pascal Ackermann
139-kilometrową trasę nazywaną "etapem przyjaźni" poprzedziła uroczystość wręczenia Christopherowi Froome trofeum za zwycięstwo w La Vuelta 2011 (awansował na pierwsze miejsce, ponieważ tytuł odebrano Juanowi Jose Cobo).

Wiadomo było, że emocje czekają kibiców dopiero w końcówce. Przez dłuższą część wyścigu kolarze jechali jedną grupą. Rywalizacja zaczęła się dopiero na 25 kilometrów przed metą.

Wtedy od peletonu oderwał się Tim Wellens, Willie Smit, Dmitry Gruzdev i Gonzalo Serrano. Czwórka zawodników jechała zdecydowanie i na 15 kilometrów przed końcem miała niespełna pół minuty przewagi.

Z czasem zapas jednak coraz bardziej się zmniejszał. Na 6000 metrów przed metą kolarze zostali doścignięci przez grupę główną. Wtedy ostro do pracy wzięły się ekipy UAE Team Emirates, Bora-Hansgrohe i Deceuninck-Quick Step.

Najlepiej pracowała Bora, która najszybciej wyprowadziła Pascala Ackermanna na kreskę. Za nim ruszył jednak Sam Bennet. Ackermann na mecie wyprzedził Irlandczyka o milimetry. Podium ostatniego etapu dopełnił Max Kanter.

Zwycięzcą tegorocznej edycji Vuelta a Espana został Primoz Roglic. Na drugiej pozycji w klasyfikacji generalnej uplasował się Richard Carapaz, a na trzeciej Hugh Carthy.

Vueltę ukończyło też trzech Polaków: Tomasz Marczyński (Lotto Soudal) oraz Łukasz Wiśniowski i Michał Paluta (obaj CCC). Cała trójka zajęła jednak bardzo odległe miejsca.