Wielkie powroty w Suzuki I lidze. HydroTruck i GKS nadal niepokonane

HydroTruck Radom odrobił 12 punktów i wygrał z WKK Wrocław 80:70. Ekipa prowadzona przez trenera Roberta Witkę odniosła trzecie zwycięstwo w sezonie. Identycznym bilansem może się pochwalić też GKS Tychy.

Patryk Neumann
Robert Witka WP SportoweFakty / Tomasz Fijałkowski / Na zdjęciu: Robert Witka
Koszykarze z Radomia po spadku do Suzuki I ligi zaczęli sezon od pojedynków z beniaminkami. W sobotę czekał ich trudniejszy test. Mecz z WKK Wrocław gospodarze zaczęli od prowadzenia 12:3, ale później nie byli w tak dobrej sytuacji. Obie drużyny wymieniały się seriami, a goście zdobyli 16 punktów z rzędu i to oni na początku trzeciej kwarty prowadzili 43:31.

Od -12 do +12 takim powrotem popisał się HydroTruck, który prowadził 80:68, a ostatecznie wygrał 80:70. Liderem miejscowych był Damian Jeszke - 23 punkty (9/11 z gry) i 13 zbiórek. Na minus w grze skrzydłowego pięć strat.

Jeszcze więcej strat (sześć) popełnił Kaheem Ransom. Rozgrywający miał też 17 punktów, dziewięć asyst i sześć zbiórek. Filip Zegzuła dołożył 14 "oczek" i siedem zbiórek, a w WKK double-double (po 11 punktów i zbiórek) skompletował Szymon Kiwilsza.

KKS Polonia Warszawa liczył na przełamanie. Goście prowadzili w Pelplinie 28:17. Przed przerwą stracili niemal całą przewagę (35:33), ale lepiej weszli w trzecią kwartę. Od prowadzenia 46:37 beniaminek, który przez II ligę przeszedł bez porażki zupełnie się rozsypał.

Seria 19:2 odwróciła losy meczu na korzyść Decki, która odniosła drugie zwycięstwo z rzędu (79:59). Koszykarze KKS Polonii nie mogli wygrać trafiając tylko 29 proc. rzutów z gry w tym 5/29 prób z dystansu. Trzech graczy Decki zdobyło po 15 punktów, a Thomas Davis skompletował double-double (11 "oczek" i 12 zbiórek). Trafił jednak tylko 3/12 prób z gry. Najskuteczniejszy był Damian Ciesielski (6/8).

Na pierwszy tryumf beniaminka trzeba było poczekać do bezpośredniego meczu nowych drużyn w Suzuki I lidze. Enea Basket Poznań pokonała BS Polonię Bytom 83:71. Gospodarze po pierwszej kwarcie prowadzili 21:14, ale ich rywale w drugiej kwarcie trafili 6/7 "trójek". W całym spotkaniu mieli w tym elemencie 8/31.

Kluczowy okazał się początek czwartej kwarty. Seria 10 "oczek" dała 16 punktów przewagi. Takiej zaliczki gospodarze nie mogli stracić, bo Polonia w całej tej części zdobyła tylko dziewięć punktów. Dla Enei Basketu 23 punkty i sześć zbiórek uzyskał Wojciech Fraś, który trafił 10/11 oddanych rzutów. Marcin Dymała dołożył 15 punktów, 11 zbiórek i sześć asyst.

W meczu niepokonanych drużyn GKS Tychy pewnie wygrał z Żakiem Koszalin 98:83. Gospodarze już w pierwszej połowie mieli 14 punktów przewagi. Rywale w trzeciej kwarcie zbliżyli się na 51:54, ale pomimo kilku zrywów nie powalczyli o zwycięstwo. Rekordowo przegrywali różnicą 21 punktów. Goście trafili 13/31 prób z dystansu, ale popełnili 20 strat. Artur Łabinowicz z Żaka zdobył 25 punktów. Trafił 12/15 rzutów wolnych. Miał też po sześć zbiórek i strat.