Kapitalne powroty w Suzuki I lidze. Koniec niezwykłej serii Sensation Kotwicy

Koszykarze WKK Wrocław odrobili 19 punktów i po kapitalnej końcówce wygrali w 27. kolejce Suzuki I ligi z Weegree AZS Politechniką Opolską 83:82. Świetny był też mecz w Warszawie, a niezwykłą domową serię zakończyła Sensation Kotwica Kołobrzeg.

Patryk Neumann
Michał Gabiński (z prawej) WP SportoweFakty / Karolina Bąkowicz / Na zdjęciu: Michał Gabiński (z prawej)
Weegree AZS Politechnika Opolska wygrała tylko trzy z 14 wyjazdowych spotkań. We Wrocławiu nie poprawiła tego bilansu pomimo świetnego początku i prowadzenia 30:11. Już w pierwszej połowie WKK niemal odrobił całą stratę (39:40), ale ten pościg zatrzymał Adam Kaczmarzyk zdobywając pięć ze swoich 12 punktów.

Po zmianie stron gospodarze wyszli na chwilowe prowadzenie (57:54), ale później ponownie w lepszej sytuacji byli rywale. Na 3,5 minuty przed końcem przyjezdni wygrywali 77:71. Tej przewagi również nie utrzymali, a kolejny powrót skończył się sukcesem WKK. Ważną "trójkę" trafił Tomasz Ochońko (18 punktów i 11 asyst), ale decydujące punkty w przedostatniej akcji zdobył Michał Gabiński.

Wrocławianie trafili 24/25 rzutów wolnych przy 15/20 przeciwnika. Bezbłędny (10/10) był Dominik Rutkowski, który zdobył 21 punktów, a 20 "oczek" (5/7 za trzy) i osiem zbiórek uzyskał Maksymilian Wilczek. Gospodarze trafili mniej rzutów za dwa oraz trzy punkty. Popełnili więcej strat (22:14), ale przeważali w zbiórkach (39:31).

Do rozstrzygnięcia hitowego meczu potrzebna była dogrywka. Dziki Warszawa pokonały SKS Starogard Gdański 81:75. Początek był wyraźnie lepszy dla miejscowych (12:3), ale szybko przyjezdni wyszli na prowadzenie 24:17. Później Dziki odrobiły straty jednak po serii czterech z ośmiu "trójek" SKS-u przegrywały 41:53.

Gospodarze w całym meczu trafili 4/20 prób z dystansu, ale to oni powinni wygrać już po 40 minutach z przeciwnikiem, który popełnił aż 21 strat. Świetny duet: Mateusz Bartosz (24 punkty i 13 zbiórek) oraz Michał Aleksandrowicz (18 "oczek") dał im prowadzenie 73:69.

Do dogrywki doprowadził Daniel Venzant, który uzyskał 18 punktów i siedem zbiórek, ale popełnił też sześć strat. Double-double (15 punktów i 12 zbiórek) skompletował Wojciech Czerlonko jednak SKS przegrał dodatkowych pięć minut 2:8 i pozostał bez wyjazdowego zwycięstwa z czołówką.

Na sześciu porażkach z rzędu zakończyła się koszmarna seria Sensation Kotwicy przed własną publicznością. Ekipa z Kołobrzegu pewnie pokonała Deckę Pelplin 79:68. Goście tylko na początku prowadzili 4:0. Później dominowali gospodarze, którzy uzyskali nawet 24 punkty przewagi (71:47). Szymon Długosz zdobył dla nich 16 punktów, a Mikołaj Kurpisz miał 12 zbiórek. Obie drużyny trafiły po 25 rzutów z gry. Różnicę zrobiła ich jakość. Sensation Kotwica wykorzystała 12/36 "trójek", a Decka miała w tym elemencie 6/25.

Mała niespodzianka w meczu beniaminków. Niżej notowana Enea Basket Poznań wygrała z KKS Polonią Warszawa 86:71. Kluczowa okazała się trzecia kwarta (27:10). W tej części gospodarze wypracowali rekordową przewagę 21 punktów (64:43). Duży wkład w ten sukces mieli dwaj koszykarze, którzy skompletowali double-double. Marcin Dymała zdobył 24 punkty. Trafił 6/7 prób z gry i 11/13 rzutów wolnych. Miał też 14 zbiórek i sześć asyst. Wojciech Fraś dołożył 19 "oczek" i 13 zbiórek.

BS Polonia Bytom wygrała z PGE Turowem 86:64 i spróbuje jeszcze włączyć się do rywalizacji o utrzymanie. Nie ułatwił jej tego sukces WKK, ale w jeszcze gorszej sytuacji znaleźli się goście ze Zgorzelca, którzy wysoko przegrali pierwszą oraz trzecią kwartę. Gospodarze trafili 12/23 rzutów z dystansu przy 3/17 przeciwnika.

Marek Piechowicz zdobył dla nich 17 (7/9), a Alphonso Willis 14 (5/7) punktów. W PGE Turowie Arkadiusz Adamczyk rzucił 22 punkty (11/14) a Szymon Pawlak uzyskał 19 "oczek" (6/17). Obaj mieli też po 12 zbiórek.

Wyniki sobotnich spotkań 27. kolejki Suzuki I ligi:

Enea Basket Poznań - KKS Polonia Warszawa 86:71 (22:22, 15:14, 29:10, 20:25)

Enea Basket: Dymała 24, Fraś 19, Tomaszewski 12, Wielechowski 11, Andrzejewski 8, Nowicki 8, Ciechociński 2, Fiszer 2, Bednarek 0, Jakubiak 0, Maćkowiak 0, Stankowski 0.

Polonia: Gospodarek 15, Barnes-Thompkins 11, Kierlewicz 10, Linowski 9, Dutkiewicz 7, Wieluński 7, Piliszczuk 6, Cechniak 4, Lisewski 2.

Sensation Kotwica Kołobrzeg - Decka Pelplin 79:68 (24:18, 21:18, 20:10, 14:22)

Sensation Kotwica: Długosz 16, Dzierżak 13, Washington 12, Kowalenko 11, Pułkotycki 8, Śmigielski 7, Kurpisz 6, Pieloch 4, Klawa 2, Klocek 0, Walkowiak 0.

Decka: Tyszka 13, Dzierżak 11, Ciesielski 9, Janik 8, Wyszkowski 8, Kopycki 6, Wińkowski 5, Kulis 4, Konopatzki 3, Żebrok 1, Obarek 0, Sączewski 0.

WKK Wrocław - Weegree AZS Politechnika Opolska 83:82 (14:30, 25:15, 20:18, 24:19)

WKK: Rutkowski 21, Wilczek 20, Ochońko 18, Kiwilsza 12, Gabiński 8, Koelner 2, Matusiak 2, Kowalczyk 0, Zabłocki 0, Zywert 0.

Weegree AZS Politechnika: Jodłowski 13, Kaczmarzyk 12, Kobel 10, Skiba 9, Kroczak 8, Mielczarek 8, Kowalczyk 7, Ratajczak 7, Białachowski 6, Pabian 2.

BS Polonia Bytom - PGE Turów Zgorzelec 86:64 (28:15, 21:22, 12:12, 25:15)

Polonia: Piechowicz 17, Willis 14, Bogdanowicz 12, Wieczorek 12, Chrabota 11, Respondek 7, Szczepanik 7, Dąbek 6, Chorab 0.

PGE Turów: Adamczyk 22, Pawlak 19, Jędrzejewski 6, Styczeń 6, Estkowski 4, Jakóbczyk 3, Wąsowicz 3, Samolak 1, Bochno 0.

Dziki Warszawa - SKS Starogard Gdański 81:75 (17:19, 19:20, 15:15, 22:19, d. 8:2)

Dziki: Bartosz 24, Aleksandrowicz 18, Komenda 10, Kuźkow 7, Motel 7, Czujkowski 6, Azor 5, Grochowski 4, Griszczuk 0, Janik 0.

SKS: Venzant 18, Czerlonko 15, Lis 12, Janiak 9, Życzkowski 8, Burczyk 5, Motylewski 5, Ziółkowski 2, Małgorzaciak 1, Perzanowski 0.