Decydował ostatni rzut - relacja z meczu Open Basket Pleszew - Sudety Jelenia Góra

W sobotę poznaliśmy pierwsze rozstrzygnięcie w II rundzie Pucharu Polski koszykarzy. W spotkaniu rozegranym zespół Open Basket Pleszew pokonał Sudety Jelenia Góra 81:79.

Dawid Bilski

Początek meczu należał do gości z Jeleniej Góry, którzy w 6. minucie prowadzili 11:18. Duża w tym zasługa Alana Urbaniaka, który w poprzednim sezonie reprezentował pleszewską drużynę. Koszykarz ten trafiał z każdej pozycji. Przed końcem pierwszej kwarty zawodnicy Open Basketu odrobili jednak straty.

Pierwsze fragmenty drugiej odsłony meczu to popisy indywidualne Jakuba Szymczaka (Open Basket) i Janavora Weatherspoona (Sudety). Jeleniogórzanie ponownie zdołali odskoczyć, tym razem na dystans 6 "oczek", ale miejscowi koszykarze w ciągu 2 minut rzucili 10 punktów z rzędu i po "trójce" Bartłomieja Czarkowskiego w 17. minucie prowadzili 38:34. Taki też dystans dzielił obaz zespoły do przerwy.

Po zmianie stron drużyna Vadima Czeczuro prowadziła nawet różnicą 13 punktów, karcąc przeciwników rzutami z dystansu. W końcówce trzeciej kwarty jednak role się odwróciły i pleszewianie na ostatnie 10 minut gry wychodzili na parkiet prowadząc 65:61.

Już w pierwszej akcji rozstrzygającej kwarty z pod kosza trafił Sławomir Nowak. Gracze Openu jednak nie zamierzali oddać inicjatywy przeciwnikom. W 34. minucie było 75:67 dla gospodarzy, kiedy Łukasz Olejnik popisał się efektownym wsadem piłki do kosza po asyście Pawła Machyni. Taka przewaga nie pozwalała pleszewianom na bycie pewnym triumfu. 19 sekund przed końcową syreną faulowany przy rzucie zza linii 6,25m Rafał Niesobski wykorzystał 2 rzuty osobiste, a przy trzecim piłka nie wpadła do kosza, opuściła plac boiska i po wznowieniu gry należała się zespołowi Sudetów. Na tablicy świetlnej widniał wówczas wynik 81:79 dla Open Basket. Przyjezdnym pozostało 16 sekund na rozstrzygnięcie losów spotkania. Na rzut z dystansu zdecydował się Niesobski, ale nie trafił do celu. Cały mecz skończył się rezultatem 81:79 dla pleszewian i to drugoligowy zespół zagra w III rundzie Pucharu Polski.

Pozostałe pojedynki II rundy PP rozegrane zostaną w najbliższą środę.

Open Basket Pleszew - Sudety Jelenia Góra 81:79 (20:20, 26:20, 19:21, 16:18)

Open: Łukasz Olejnik 17 (2x3), Jakub Dryjański 13 (1x3), Marcin Kałowski 13 (2x3), Paweł Machynia 12 (2x3), Adam Kaczmarzyk 8, Tomasz Zyber 7, Bartłomiej Czarkowski 5 (1x3), Jakub Szymczak 4, Rafał Kikowski 2.

Sudety: Sławomir Nowak 17, Alan Urbaniak 12 (2x3), Tomasz Wojdyła 12 (1x3), Tomasz Prostak 11 (2x3), Janavor Weatherspoon 11 (1x3), Rafał Niesobski 10, Michał Kułyk 6 (2x3), Wojciech Klimek 0.