11. kolejka ACB: Porażka Caji Laboral w derbach i spadek w tabeli, Real liderem

Caja Laboral Baskonia przegrał derbowe starcie z Bizkaią Basket Bilbao 95:99 i tym samym spadła z ligowego piedestału. Wpadkę mistrza Hiszpanii wykorzystał Real Madryt, który pewnie pokonał CAI Saragossę i przesunął się na pierwsze miejsce w ACB. Drugą lokatę okupuje Regal FC Barcelona. Katalończycy pokonali w defensywnym spotkaniu dotychczasową rewelację ligi, Blancos de Rueda Valladolid.

W tym artykule dowiesz się o:

Do kilku pasjonujących spotkań doszło w 11. kolejce hiszpańskiej ACB, ale najciekawiej było w derbowym spotkaniu Kraju Basków, w którym dziewiąta w lidze Bizkaia Basket Bilbao podejmowała lidera tabeli i zarazem mistrza Hiszpanii, Caję Laboral Baskonia. I choć niemalże stuprocentowym faworytem pojedynku byli goście, koszykówka po raz kolejny pokazała, że starcia między lokalnymi rywala zawsze rządzą się swoimi prawami.

Mimo wszystko jednak mecz lepiej rozpoczęli przyjezdni, prowadzeni przez wszędobylskiego i wszystkowidzącego Marcelinho Huertasa. Brazylijczyk po raz kolejny udowodnił, że jego nazwisko powinno być wymieniane jednym tchem pośród najlepszych playmakerów Europy, a Caja Laboral Baskonia prowadziła 29:27 po dziesięciu minutach dzięki jego punktom i asystom. W pewnym momencie mistrzowie wygrywali jeszcze nawet 37:28, lecz od tej pory kontrolę nad wydarzeniami na parkiecie przejęli miejscowi, odrabiając straty jeszcze przed przerwą (52:48).

Jak natchniony trafiał przede wszystkim Aaron Jackson, który wykorzystywał swoją szybkość, a że spod kosza punktował Marko Banić, przed decydującą kwartą Bizkaia zwiększyła swoje prowadzenie do czternastu oczek, 76:62. W końcówce spotkania ponownie uaktywnił się jednak Huertas, z dystansu raz po raz przymierzał Marcus Haislip i na minutę przed końcem było tylko 90:86 dla ekipy z Bilbao. O wszystkim zadecydowały jednak punkty Alexa Mumbru oraz wspomnianego Jacksona i w Kraju Basków doszło do wielkie sensacji! Caja Laboral przegrała mecz i spadła na trzecie miejsce w lidze, podczas gdy Bizkaia przesunęła się na piątą lokatę.

Porażkę podopiecznych Dusko Ivanovicia wykorzystali koszykarze Realu Madryt, którzy bez większych problemów pokonali CAI Saragossę 84:65. "Królewscy" już po dwudziestu minutach mieli dziewięć oczek przewagi, a decydujący cios zadali w czwartej kwarcie. Trudno wyróżnić konkretnego koszykarza Realu, gdyż pięciu z nich zdobyło więcej niż 10 oczek. Ciekawe zawody pod względem statystycznym zanotował Pablo Prigioni, który nie zdobył żadnego punktu, ale rozdał dziewięć asyst.

Również i zawodnicy Regalu FC Barcelona wykorzystali potknięcie czempiona. W 11. kolejce Katalończycy mierzyli się bowiem z dotychczasową rewelacją rozgrywek, grającą bardzo dobrze w defensywie, Blancos de Rueda Valladolid i jak się okazało, zniszczyli swojego oponenta ich własną bronią. Juan Carlos Navarro i spółka pozwolili gospodarzom zdobyć tylko... 55 punktów w ich własnej hali, i choć sami rzucili niewiele więcej (65), wystarczyło to do odniesienia ważnego zwycięstwa, które sprawiło, że przesunęli się na drugie miejsce w tabeli. 14 oczek (i siedem asyst oraz pięć zbiórek) dla wygranych zdobył Ricky Rubio.

Wyniki 11. kolejki:

Asefa Estudiantes Madryt - Cajasol Sewilla 73:77 (15:21, 23:17, 18:20, 17:19)

(Caner-Medley 17, Jasen 15, Granger 11 - Davis 25 (11 zb.), Bullock 17)

Lagun Aro Gipuzkoa - Gran 2014 Canaria 74:66 (16:10, 9:16, 24:22, 25:18)

(Baron 26 (7x3), Doblas 14, Sanchez 10 - Carroll 11, Bellas 10, Savane 10)

Power Electronics Walencja - Basquet Minorka 70:63 (15:24, 20:13, 19:19, 16:7)

(Claver 19 (5x3), Martinez 16, Savanović 16 - Limonad 16, Victor 16)

Bizkaia Basket Bilbao - Caja Laboral Baskonia 99:95 (27:29, 25:19, 24:14, 23:33)

(Jackson 26, Banić 20, Warren 10 - Haislip 22, Huertas 19 (9 as.), San Emeterio 16, Logan 13, Oleson 12)

Real Madryt - CAI Saragossa 84:65 (19:15, 25:20, 18:16, 22:14)

(Tucker 16, Reyes 14, Tomić 12, Garbajosa 10, Suarez 10 - Phillip 18, Toppert 13, Aguilar 10)

DKV Joventut Badalona - CB Granada 67:74 (13:18, 24:18, 21:24, 9:14)

(Robinson 16, Tomas 14, Trias 12, McDonald 10 - Stefansson 19, Korolev 17, Kurz 16, Karl 13)

Meridiano Alicante - Unicaja Malaga 80:72 (22:13, 15:20, 18:20, 25:19)

(Llompart 17, Doellman 15, Hasbrouck 14, Rancik 14, Stojić 11 - Freeland 16, Tripković 14, Jimenez 10)

Blancos de Rueda Valladolid - Regal FC Barcelona 55:65 (17:6, 13:19, 15:18, 10:22)

(Baez 16, Robinson 11, Barnes 10 - Rubio 14, Grimau 12, Ingles 11, Sada 11)

Assignia Manresa - Baloncesto Fuenlabrada 66:54 (24:12, 18:19, 12:13, 12:10)

(San Miguel 15, Gladyr 11, Lewis 11 - Kus 10)

Tabela po 11. kolejce:

1. Real Madryt 20 9-2 0.810 855-762 +93
2.Regal FC Barcelona198-30.720828-711+117
3.Caja Laboral Baskonia198-30.720915-814+101
4.DKV Joventut Badalona187-40.630861-840+21