Polscy gracze na zagranicznych parkietach: Ignerski liderem w Besiktasie

Besiktas Stambuł pnie się w górę tureckiej ekstraklasy głównie dzięki świetnej formie Michała Ignerskiego. Na Słowacji równie dobrze poczyna sobie duet Mróz-Mielczarek, a w Rosji niespodziewaną porażkę poniósł zespół Macieja Lampego.

Jacek Konsek

WŁOCHY

Łukasz Koszarek (Pepsi Caserta) - środa: 13 minut, zbiórka i asysta. Drużyna Koszarka w ramach 1/16 Pucharu Europy pokonała u siebie Galatasaray Stambuł 81:76. Niedziela: 22 minuty, 10 punktów, 5 asyst, 3 zbiórki i przechwyt. Zespół polskiego rozgrywającego w Lega Basket pokonał na wyjeździe Angelico Biela 83:81 i z bilansem 8-8 zajmuje 8. miejsce. Koszarek w 16. meczach tego sezonu notował średnio 5,1 punktu, 1,7 zbiórki, 1,6 przechwytu i 1,5 asysty.

Szymon Szewczyk (Air Avellino) - 25 minut, 4 punkty, 3 zbiórki, 2 przechwyty i asysta. Air Avellino wygrało u siebie z Benettonem Treviso 77:53 i z bilansem 8-8 plasuje się na 6. miejscu. Reprezentant naszego kraju w 16. meczach tego sezonu notował przeciętnie 11,7 punktu, 6,4 zbiórki i 1,9 przechwytu.

Jakub Wojciechowski (Benetton Treviso) - 10 minut, 5 punktów, 2 zbiórki, przechwyt i blok. Zespół naszego rodaka przegrał na wyjeździe z Air Avellino 53:77 i z bilansem 6-10 zajmuje 14. miejsce. Polski center wystąpił w 13. meczach tego sezonu i notował średnio 3,8 punktu i zbiórkę.

Jakub Parzeński (Canadian Solar Bolonia) - Parzeński nie grał. Zespół naszego rodaka przegrał na wyjeździe z Bennet Cantu 67:83. Obecnie z bilansem 8-8 plasuje się na 5. miejscu. 19-letni podkoszowy wystąpił w trzech meczach tego sezonu i zdobywał średnio 1,3 punktu.

ROSJA

Maciej Lampe (Uniks Kazań) - środa: 21 minut, 12 punktów, 5 zbiórek i przechwyt. Drużyna naszego rodaka w ramach 1/16 Pucharu Europy pokonała u siebie Gran Canaria 2014 67:64. Sobota: 30 minut, 11 punktów, 8 zbiórek i asysta. Zespół Polaka w ramach ligi rosyjskiej poległ na wyjeździe z Dynamo Moskwa 68:70 i z bilansem 7-3 zajmuje 2. miejsce. Reprezentant naszego kraju w 10. meczach notował średnio 14,1 punktu i 6 zbiórek.

Thomas Kelati (Chimki Moskwa) - 20 minut, 15 punktów, zbiórka, asysta i przechwyt. Zespół reprezentanta Polski rozgromił przed własną publicznością Enisej Krasnojarsk 102:69 i z bilansem 5-4 zajmuje 6. miejsce. W sześciu meczach Kelati notował średnio 8,2 punktu i 2 zbiórki.

Agnieszka Bibrzycka (UMMC Jekaterynburg) - środa: 35 minut, 12 punktów, 6 zbiórek i 2 asysty. Drużyna Polki w ramach Euroligi przegrała na wyjeździe z Fenerbahce Stambuł 75:82 i z bilansem 8-2 zakończyła rywalizację na 2. miejscu w grupie B. Reprezentantka Polski w 10. meczach zdobywała średnio 12 punktów, 3,3 zbiórki i 2,2 asysty. Niedziela: Polka nie wystąpiła w meczu swojej drużyny w lidze rosyjskiej (zwycięstwo 80:50 nad Wołogda Czewakata). UMMC 13-0 przewodzi w rozgrywkach. Bibrzycka w 12. spotkaniach zdobywała przeciętnie 10,8 punktu, 2,4 zbiórki i 2,4 asysty.

TURCJA

Michał Ignerski (Besiktas Stambuł) - 28 minut, 28 punktów, 2 zbiórki, 2 przechwyty i asysta. Drużyna ze Stambułu pokonała u siebie Mersin Belediyesi 91:71. Niedziela: 31 minut, 12 punktów, 6 zbiórek, 2 przechwyty i asysta. Besiktas zwyciężył we własnej hali Turk Telekom 82:75 i z bilansem 10-6 zajmuje 5. miejsce. Reprezentant Polski w 15. meczach tego sezonu notował średnio 13,2 punktu i 4,4 zbiórki.

SŁOWENIA

Tomasz Nowakowski (LTHcast Mercator Skofja Loka) - Drużyna naszego rodaka nie grała w ostatnim tygodniu i z bilansem 2-9 nadal zajmuje przedostatnie, 8. miejsce. Nowakowski w ośmiu meczach tego sezonu notował średnio 5,3 punktu i 2,3 zbiórki.

CZECHY

Radosław Hyży (BK Prostejov) - wtorek: 16 minut, 10 punktów, zbiórka, asysta i przechwyt. Ekipa Hyżego w ramach 1/16 Pucharu Eurochallenge przegrała u siebie z BC Oostende 66:74. Sobota: 15 minut, 9 punktów i 3 zbiórki. Zespół naszego rodaka pokonał na wyjeździe USK Praga 71:60 i z bilansem 14-2 i zajmuje 1. lokatę. W 16. dotychczasowych spotkaniach nasz rodak zdobywał średnio 7,4 punktu i 4,6 zbiórki.

Cezary Trybański (NH Ostrawa) - 4 minuty, 2 punkty i blok. Ekipa pierwszego Polaka w NBA zwyciężyła przed własną publicznością z Basketbol Brno 84:73 i z bilansem 11-6 zajmuje 5. miejsce. Trybański w 16. spotkaniach notował przeciętnie 6,7 punktu, 4,7zbiórki i 1,4 bloku.

SŁOWACJA

Artur Mielczarek (Spisska Nova Ves) - 28 minut, 10 punktów, 5 zbiórek, 4 asysty i 2 przechwyty. Drużyna prowadzona przez Jerzego Chudeusza wygrała na wyjeździe z BK Iskra Svit 78:77 i z bilansem 16-7 zajmuje 3. miejsce. Mielczarek w 21. spotkaniach zdobywał średnio 8,4 punktu, 3,2 zbiórki, 2,4 asysty i 2,3 przechwytu.

Paweł Mróz (Spisska Nova Ves) - 25 minut, 23 punkty, 9 zbiórek, 2 bloki, asysta i przechwyt. Drużyna prowadzona przez Jerzego Chudeusza wygrała na wyjeździe z BK Iskra Svit 78:77 i z bilansem 16-7 zajmuje 3. miejsce. Mróz w ośmiu spotkaniach notował przeciętnie 12,6 punktu, 6,6 zbiórki, 2 asysty i 1,5 bloku.

UKRAINA

Marcin Sroka (Politechnika Lwów) - 27 minut, 6 punktów, 10 zbiórek, 4 asysty i przechwyt. Drużyna naszego rodaka wygrała u siebie z Dnipro Azot Dnieprodzierżyńsk 74:69 i z bilansem 8-20 zajmuje 12. miejsce. Był to drugi mecz Sroki w lidze ukraińskiej.

RUMUNIA

Rafał Bigus (CS Energia Rovinari Targu Jiu) - drużyna Bigusa nie grała w poprzedni weekend. Zespół naszego rodaka z bilansem 7-9 zajmuje 12. miejsce. W dotychczasowych 16. spotkaniach Bigus zdobywał średnio 6,7 punktu i 7,3 zbiórki.

NORWEGIA

Maciej Sterenga (Asker Aliens) - 6 minut, 2 punkty i asysta. Asker triumfował przed własną publicznością 83:79 nad Gimle BBK i z bilansem 12-3 zajmuje 1. Nasz rodak w sześciu meczach tego sezonu notował średnio 1,8 punktu i 1,5 zbiórki.