Rybniczanki wywożą zwycięstwo z Torunia

Dla obu zespołów był to bardzo ważny mecz – dla Rybnika ze względu na przerwanie złej passy i odbudowania morale drużyny, Energa zaś wygraniem tego meczu mogła zapewnić sobie wysoką lokatę przed rundą rewanżową. Do przerwy nic nie wskazywało na to, że Katarzynki dadzą sobie odebrać zwycięstwo w tym spotkaniu – prowadziły 38:31, trzecią odsłonę meczu torunianki zremisowały 16:16, ale czwarta kwarta to już popis umiejętności drużyny z Rybnika - obudziła się mało skuteczna Jia Perkins, a ważne punkty spod kosza dołożyła Aleksandra Chomać.

Katarzyna Maksel

Oba zespoły nie zachwycały skutecznością i grały bardzo indywidualnie. Jednak to zespół z Rybnika wykazał się większą determinacją i agresywną obroną w czwartej kwarcie narzucił swój styl gry i to przyniosło skutek. Utex ROW Rybnik wygrał ostatnią kwartę 20 do 10.

Pierwsza kwarta rozpoczęła się od celnego rzutu z półdystansu Jacqueline Moore, w odpowiedzi za 3 punkty trafiła Elżbieta Międzik. Kontratak wykorzystała LaTagela Atkinson , po drugiej stronie z penetracji 2 punkty zdobyła Sheena Moore, a po jej asyście kolejne dołożyła Patrycja Gulak. Świetną kontrę wykończyła Monika Krawiec faulowana dodatkowo przy rzucie przez Międzik- wykorzystała rzut wolny i torunianki objęły prowadzenie 9:8. Punkty spod kosza dołożyła J.Moore i ponownie Monika Krawiec. Sporo niecelnych rzutów i niedokładnych zagrań wśród obu zespołów i pierwsza kwarta kończy się wynikiem 20:13

Koleją kwartę otworzył przechwyt Emilii Tłumak, za moment piłkę odzyskała Jia Perkins i zdobyła 2 punkty z kontry. Dwa punkty po stracie piłki przez Energę zdobyła z półdystansu Międzik. W drugiej minucie trener Omanić za J.Moore wprowadził Ewelinę Galę, a za Emilię Tłumak - Ilonę Jasnowską. W tym fragmencie aktywna Gulak dokłada 4 punkty spod kosza, po stronie rybniczanek tym samym odpowiada Kasha Terry i na 5 minut do końca 2 kwarty Katarzynki wygrywają 24 do 21.Celną trójkę dokłada Jasnowska, a za moment kontrę kończy Krawiec. Od tej chwili na wynik meczu największy wpływ mają Krawiec i Terry. Nieskutecznie gra liderka zespołu Utex-u - ia Perkins. Ostatnie punkty w tej odsłonie meczu zdobyła z linii rzutów wolnych S. Moore i Toruń schodzi na przerwę wygrywając 38:31

Po przerwie konto Katarzynek wzbogacają celnymi rzutami z półdystansu - S. Moore i Tłumak. Kolejny raz spod kosza nie trafia Aleksandra Chomać, ale za to dwa razy skutecznie kontrę kończy Perkins. Dobrą zmianę dała Ewelina Gala - trafiła z półdystansu i wszystkie rzuty wolne. To właśnie na Gali piąte przewinienie na 4 minuty do końca 3 kwarty załapała Terry. W tym momencie przewaga torunianek wynosiła 13 punktów. Nieskutecznie za 3 punkty rzucały Tłumak i Krawiec, w rewanżu i celnie - trójką odpowiedziała Międzik, kolejne punkty dokłada po pięknej penetracji Perkins, a spod kosza trafia Chomać. Ta odsłona meczu kończy się remisem 16:16.

Czwarta kwarta to metamorfoza zespołu z Rybika. A swój ''show'' rozpoczęła Jia Perkins – trafiła trójkę, następnie wybrała piłkę Sheenie Moore i dołożyła dwa punkty spod kosza. Do remisu doprowadziła celnym rzutem Chomać i to jej przechwyt zainicjował akcję, którą wykończyła Atkinson. W tym momencie rybniczanki objęły prowadzenie 56:54. Po czasie wziętym przez trenera Omanicia na parkiecie pojawiają się Waligórska, Chełczyńska i Tłumak. Gra torunianek ''nie klei'' się, po stracie Waligórskiej ponownie punkty zdobywa Chomać, następną piłkę przechwytuje Atkinson i dorzuca łatwe punkty z kontry. Pierwsze punkty dla Energi w czwartej kwarcie zdobywa po penetracji - Waligórska. Na 5 minut do końca spotkania ponowna zmiana za Chełczyńską i Waligórską - Krawiec i S.Moore. Rybniczanki zdobywają 4 punkty za sprawą Natalii Trafimavej, a dla torunianek celną ''3'' dokłada S. Moore. Na 2 minuty do zakończenia spotkania goście prowadzą 65 do 59.W tym momencie ciężar gry wzięła na swoje barki J.Moore - faulowana przy penetracji zdobywa dwa punkty i dokłada jeden wolny. Katarzynki zostają w obronie na całym boisku, Krawiec przechwytuje piłkę, zablokowana przez Perkins, ale piłka trafia do rąk J.Moore, która ponownie zdobywa punkty spod kosza i jest faulowana przy rzucie, jednak nie wykorzystuje rzutu wolnego. Na minutę do końca spotkania jednopunktowe prowadzenie zespołu z Rybnika. W kolejnej akcji rybniczanki przekraczają limit czasu 24 sekund, S.Moore decyduje się na rzut z półdystansu i nie trafia. Ostatnia akcja dla zespołu gości, przekraczają połowę i szybko wymieniają podania, Gulak fauluje Międzik i ta na zakończenie pieczętuje zwycięstwo trafiając oba rzuty wolne.

Energa Toruń - Utex ROW Rybnik 64:67

Energa: S.Moore 15(1x3), Krawiec 14, J.Moore 13, Gulak 10, Gala 5, Jasnowska 3(1), Tłumak 2, Waligórska 2

Utex ROW Rybnik: Terry 16, Perkins 14(1), Międzik 10(2), Trafimava 10, Chomać 9, Atkinson 8