Euroliga koszykarzy: Tau Ceramica demonstruje siłę

Znakomite spotkanie rozegrali przed własną publicznością koszykarze hiszpańskiej Tau Ceramici. Podopieczni trenera Dusko Ivanovicia rozgromili Albę Berlin 106:65. W szeregach gospodarzy 27 "oczek" uzbierał Igor Rakocević. Bardzo ważne zwycięstwo zapisali także na swoim koncie gracze mistrza Polski. Asseco Prokom Sopot po zaciętym pojedynku, pokonał na własnym parkiecie zespół Żalgirisu Kowno 65:60.

Łukasz Żaguń

Drugie euroligowe zwycięstwo zanotowali koszykarze Asseco Prokomu Sopot. Mistrzowie Polski po zaciętym pojedynku, pokonali na własnym parkiecie drużynę Żalgirisu Kowno 65:60. Przez trzy kwarty żadna ekipa nie mogła osiągnąć na tyle bezpiecznego prowadzenia, które pozwoliłoby na kontrolowanie przebiegu spotkania. Przewaga gospodarzy uwidoczniła się dopiero w ostatniej odsłonie. Bohaterem sopockiego zespołu po raz kolejny okazał się Daniel Ewing. Amerykanin w czwartej kwarcie trzykrotnie trafił z dystansu. Był on tego dnia najlepszym strzelcem swojego zespołu (19 punktów). Nie najlepiej spisał się natomiast David Logan, który pomimo tego, że zdobył dla swojego teamu 14 "oczek", to jednak grał na bardzo mizernej skuteczności (7/18 z gry). Po stronie gości z kolei 17 punktów zapisał na swoje konto Dainius Salenga.

Cenne wyjazdowe zwycięstwa zanotowały dwie greckie ekipy: Panathinaikos Ateny oraz Panionios Ateny. Mistrzowie Grecji po raz kolejny nie zaprezentowali się jednak z najlepszej strony. Podopieczni Zeljko Obradovicia zwycięstwo zapewnili sobie dopiero w ostatniej odsłonie, którą wygrali 26:17. Jeszcze w trzeciej kwarcie jednak zapachniało sensacją. Mistrzowie Francji, dzięki znakomitej postawie w obronie, odrobili wszystkie straty, a nawet wyszli na kilku punktowe prowadzenie. Ostatecznie jednak o końcowym triumfie zadecydowało doświadczenie ekipy przyjezdnych.

Z kolei Panionios dość wyraźnie rozprawił się na wyjeździe z Efesem Pilsen. Przełomowa w tym pojedynku okazała się trzecia kwarta, którą goście wygrali aż 23:9. W ostatniej odsłonie Efes próbował jeszcze nawiązać walkę, jednak ostatecznie wystarczyło to jedynie do tego, by nieco zniwelować straty. Do zwycięstwa ekipę Panioniosu poprowadził Lonny Baxter. Amerykański skrzydłowy wzbogacił konto swojego teamu o 19 punktów. Po stronie gospodarzy dobre zawody zaliczył Kerem Gonlum (13 punktów, 12 zbiórek).

Przed tygodniem z nie najlepszej strony w spotkaniu wyjazdowym zaprezentowali się koszykarze Tau Ceramici Votoria. Wygrali oni zaledwie jednym "oczkiem" starcie z drużyną Union Olimpija. Tym razem jednak podopieczni Dusko Ivanovicia zademonstrowali swoją siłę. Przed własną publicznością rozbili wręcz zespół Alby Berlin 106:65. Znakomite zawody w szeregach gospodarzy rozegrał Igor Rakocević, który zdobył dla swojego teamu aż 27 punktów. W zespole Alby Berlin wystąpił w tym pojedynku Dragisa Drobnjak, jednak nie zdobył on dla swojej drużyny ani jednego "oczka".

Bardzo wyrównanie toczyły się natomiast pojedynki z udziałem Partizana Belgrad oraz Air Avellino. Ci pierwsi po dramatycznej końcówce spotkania zdołali pokonać przed własną publicznością zespół Armani Jeans Milano. Pojedynek ten obfitował w sporą ilość zwrotów akcji. Ostatecznie jednak więcej zimnej krwi zachowali gospodarze. Z kolei ekipa Air Avellino także zafundowała swoim kibicom sporą dawkę emocji. Po thrillerze w ostatnich sekundach meczu, włoski team zdołał odnieść swoje pierwsze euroligowe zwycięstwo. Najważniejszą i zarazem skuteczną akcję w samej końcówce spotkania przeprowadził Eric Williams.