Szalony mecz w Sopocie! Trefl lepszy od Polpharmy

Trefl Sopot roztrwonił 15 punktów przewagi z drugiej połowy i mimo trafienia aż 17 trójek pokonał Polpharmę Starogard Gdański (119:115) dopiero po dogrywce.

Jacek Konsek

Kibice nie mogli narzekać na ostatni mecz w 2014 roku w Tauron Basket Lidze. Osiem zmian prowadzenia, cztery remisy, aż 28 trójek i 59 przewinień! W Ergo Arenie emocje trwały 45 minut, po których zadowoleni mogli być koszykarze Trefla Sopot, którzy choć roztrwonili 15-punktowe prowadzenie z trzeciej kwarty, to ostatecznie triumfowali 119:115.

Polpharma bez Evana Ravenela skazywana była na pożarcie, lecz podjęła rękawicę i do samego końca nie dawała za wygraną. Kapitalnie spisywał się amerykański duet Aaron Miles i Tony Meier, który zdobył w sumie 48 punktów. Bohaterem Farmaceutów w końcówce czwartej kwarty okazał się Mateusz Jarmakowicz, który doprowadził  do dogrywki. W niej jednak więcej spokoju i doświadczenia wykazali miejscowi.

Trefl w dogrywce miał w strefie podkoszowej Tautvydasa Lydekę, który opanował deskę, a także Sarunasa Vasiliauskasa - pewnie wykonującego rzuty wolne. Litwin wcześniej kapitalnie rzucał, lecz z dalekiego dystansu, trafiając wszystkie siedem rzutów za trzy punkty! Ten element był najgroźniejszą bronią sopocian, którzy trafili aż 17 trójek.

Po kolejnej trójce Vasiliauskasa Trefl prowadził nawet 63:48 i wydawało się, że dowiezie zwycięstwo do ostatniej syreny. Inne zdanie mieli koszykarze Polpharmy, którzy zniwelowali straty i doprowadzili do nerwowej końcówki. W niej, już bez Milesa, Meiera i Jarmakowicza nie mieli dostatecznych argumentów.

Vasiliauskas z 28 punktami okazał się najlepszym strzelcem Trefla. Oczko więcej wywalczył Miles dla Polpharmy. Po 19 oczek zapisali na swoich kontach Michalak i Bendzius (obaj z Trefla) oraz Jarmakowicz i Meier (obaj z Polpharmy). Jessie Sapp otarł się z kolei o triple-double, notując 17 punktów, dziewięć zbiórek i osiem asyst.

Trefl Sopot - Polpharma Starogard Gdański 119:115 (28:27, 24:21, 26:24, 27:33, 14:10)

Trefl: Vasiliauskas 28, Bendzius 19, Michalak 19, Lydeka 17, Leończyk 11, Kemp 9, Dutkiewicz 9, Dzierżak 4, Włodarczyk 3.

Polpharma: Miles 29, Meier 19, Jarmakowicz 19, Sapp 17, Bochno 16, Kukiełka 11, Strzelecki 2, Robak 0, Długosz 0.