EuroBasket: Statystyki po 1/4 finału. Shved nie do zatrzymania

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / SEDAT SUNA / Alexey Shved, lider reprezentacji Rosji
PAP/EPA / SEDAT SUNA / Alexey Shved, lider reprezentacji Rosji
zdjęcie autora artykułu

Alexey Shved (Rosja) oraz Goran Dragić (Słowenia) stoczą zaciętą walkę o tytuł najlepszego strzelca Mistrzostw Europy 2017. Przed decydującą fazą rozgrywek, przewagę ma Rosjanin, jednak jeden słabszy występ może tutaj przesądzić o wszystkim.

Zacznijmy jednak od najlepiej zbierających zawodników. Tutaj sytuacja dość ciekawa, bowiem nadal na pierwszym miejscu znajduje się Jonas Valanciunas z Litwy, która odpadła przedwcześnie, bo już w 1/8 finału. Statystyki są dla gracza Toronto Raptors jednak na tyle korzystne, że ma on ogromną szansę utrzymać fotel lidera do samego końca mistrzostw. Aby stało się inaczej, rywalizujący z nim bezpośrednio gracze musieliby w dwóch ostatnich spotkaniach notować średnio około 10 zbiórek na mecz. Zadanie wykonalne, choć nie należy do najłatwiejszych.

Klasyfikacja najlepiej zbierających zawodników ME 2017

Miejsce Imię i nazwisko Drużyna Liczba zbiórek Nadal w turnieju?
1Jonas ValanciunasLitwa72Nie
2Gabe OlaseniWielka Brytania56Nie
3Luka DoncićSłowenia54Tak
4Marc GasolHiszpania51Tak
5Willy HernangomezHiszpania49Tak
6Pau GasolHiszpania46Tak

Wciąż nierozwiązaną sytuację mamy wśród najlepiej asystujących graczy i tu również walka zapowiada się pasjonująco. Dwóch zawodników ma największą szansę na zdobycie tego tytułu, a przy korzystnych wiatrach, do gry może włączyć się również trzeci gracz. Sergio Rodriguez oraz Aleksiej Szwed mają kolejno 49 oraz 45 asyst i to pomiędzy nimi powinna stoczyć się decydująca bitwa. Za ich plecami Serb, Stefan Jović mający 41 asyst i również dwa spotkania przed sobą.

Klasyfikacja najlepiej asystujących zawodników ME 2017

Miejsce Imię i nazwisko Drużyna Liczba asyst Nadal w turnieju?
1Sergio RodriguezHiszpania49Tak
2Janis StrelniksŁotwa46Nie
3Alexey ShvedRosja45Tak
4Mantas KalnietisLitwa43Nie
5Stefan JovićSerbia41Tak

I w końcu najciekawsza rywalizacja, najlepsi strzelcy. Od początku turnieju łeb w łeb szli ze sobą Aleksiej Szwed, Goran Dragić oraz Dennis Schroder. Reprezentacja Niemiec musiała jednak uznać wyższość Hiszpanów i w ostatecznej batalii pozostali tylko dwaj pierwsi. Branie pod uwagę średniej liczby punktów jest bowiem przy tak niewielkiej liczbie meczów w turnieju niezbyt miarodajne. Przewaga Rosjanina wydaje się być wyraźna, bowiem wynosi 15 "oczek" nad Słoweńcem, jednak zniwelowanie jej to może być kwestia w zasadzie jednego pojedynku. Obaj gracze prezentują niesamowitą formę od początku turnieju, dlatego nawet lekkie potknięcie jednego, może być bardzo szybko wykorzystane przez drugiego.

Klasyfikacja najlepiej punktujących zawodników ME 2017

Miejsce Imię i nazwisko Drużyna Liczba punktów Nadal w turnieju?
1Alexey ShvedRosja168Tak
2Dennis SchroederNiemcy166Nie
3Kristaps PorzingisŁotwa165Nie
4Goran DragićSłowenia153Tak
5Bogdan BogdanovićSerbia138Tak

ZOBACZ WIDEO Romeo Jozak: Bóg dał mi umiejętności przywódcze. Mam mocny charakter

Źródło artykułu: