Stelmet rozbił AZS! Koniec fatalnej passy mistrza Polski

Po trzech porażkach z rzędu, w końcu wygrał mistrz Polski. Stelmet Zielona Góra pewnie pokonał w piątkowy wieczór AZS Koszalin 102:79 w pierwszym meczu 5. kolejki Polskiej Ligi Koszykówki.

Jacek Konsek
koszykarze Stelmetu BC Newspix / TOMASZ BROWARCZK / 400mm.pl / Na zdjęciu: koszykarze Stelmetu BC

King Szczecin, Polpharma Starogard Gdański, MKS Dąbrowa Górnicza - wszyscy ci rywale pokonali Stelmet Zielona Góra, co było nie lada niespodzianką. W piątek do tego grona nie dołączył AZS Koszalin, który nie miał nic do powiedzenia w starciu z obrońcami tytułu. Ekipa trenera Gronka w końcu zagrała jak na mistrza Polski przystało i pewnie pokonała rywala znad morza 102:79.

Stelmet bez Savovicia (cztery tygodnie przerwy) i jeszcze bez nowo sprowadzonego Martynasa Geceviciusa, zagrał niezwykle kolektywnie i ofensywnie. Gospodarze zdobyli aż 102 punkty, trafiając 14 trójek i rozdając 28 asyst. Wielu zawodników podreperowało swoje statystyki punktowe, a Koszarek oczywiście - w elemencie asyst.

Emocje w tym spotkaniu były tylko w premiowej kwarcie. Wtedy obie ekipy trafiły aż osiem trójek i miały 15 asyst. Przez kilka minut na prowadzeniu był nawet AZS, głównie dzięki trafieniom Jeszke czy Dłoniaka. Ten stan nie trwał jednak długo - początek drugiej odsłony to seria 16:2, po której gospodarze odjechali rywalom na dobre.

Punktowanie rozpoczął James Florence, który w krótkim okresie zdobył aż 13 punktów. Amerykanin zakończył zawody z 24 oczkami i pięcioma asystami - to jego najlepszy występ od wielu miesięcy w Stelmecie. Dołączył do niego niespodziewanie Filip Matczak. Leworęczny snajper dołożył 13 oczek, co jest jego rekordem sezonu. Świetnie spisał się także Przemysław Zamojski, który trafił cztery trójki i miał 20 punktów. Hrycaniuk dołożył 16 punktów i siedem zbiórek, pozytywnie zaskoczył Mokros - 10 punktów i sześć zbiórek.

Stelmet odskoczył szybko na 20-25 punktowe prowadzenie, którego nie oddał już do ostatniej syreny. Koszalinianie co prawda zanotowali jeszcze serię 13:0, po której zniwelowali straty do stanu 57:70. Tego dnia jednak górowali Florence i jego koledzy. Wygrana ani przez chwilę nie była zagrożona.

Wśród pokonanych dwoił się i troił Diante Baldwin - 17 punktów, siedem zbiórek i pięć asyst. Skuteczność szwankowała u Qyntela Woodsa, który miał tylko 4/13 z gry, z czego 0/4 za trzy.

Stelmet BC Zielona Góra - AZS Koszalin 102:79 (23:24, 33:11, 28:24, 18:20)

Stelmet: James Florence 24, Przemysław Zamojski 20, Adam Hrycaniuk 16, Filip Matczak 13, Jarosław Mokros 10, Armani Moore 8, Vladimir Dragicević 7, Thomas Kelati 3, Łukasz Koszarek 1, Jakub Der 0, Dominik Grudziński 0.

AZS: Diante Baldwin 17, Jakub Dłoniak 14, Damian Jeszke 11, Modestas Kumpys 9, Qyntel Woods 9, Szymon Kiwilsza 8, Kacper Młynarski 8, Szymon Kucharewicz 3, Igor Wadowski 0.