EBL: ważny triumf Kinga Szczecin w Lublinie. Bezbarwny występ TBV Startu

King Szczecin odniósł niezwykle cenne zwycięstwo w spotkaniu Energa Basket Ligi z TBV Startem w Lublinie. Goście wygrali 80:71, a do sukcesu poprowadził ich głównie duet Tauras Jogėla - Martynas Sajus.

Dawid Siemieniecki
Tauras Jogėla Newspix / Krzysztof Cichomski / Na zdjęciu: Tauras Jogėla
Przed pojedynkiem pomiędzy TBV Startem a Kingiem, obie drużyny legitymowały się w tabeli dokładnie takim samym bilansem, mając na koncie po 4 zwycięstwa i 5 porażek. Pomimo, iż etap rozgrywek jest jeszcze wczesny, było to zatem dość istotne spotkanie zarówno dla jednych, jak i dla drugich, bowiem ich celem są play-offy, a otwarcie należy powiedzieć, że i kibice w Lublinie, i w Szczecinie początkiem sezonu w wykonaniu swoich zespołów mogą być nieco rozczarowani.

Mecz pokazał jednak, że naprzeciw siebie stanęli rywale, dysponujący zbliżonym do siebie potencjałem, ale finalnie lepiej wyszli z tego przyjezdni, dowodzeni tego dnia przede wszystkim przez litewski duet Tauras Jogėla - Martynas Sajus.

Początek był jednak wyrównany, nawet z lekkim wskazaniem na miejscowych. Podopieczni Davida Dedka przyzwoicie weszli w starcie, dzięki czemu to właśnie oni dyktowali warunki. Goście jednak raz za razem potrafili im szybko odpowiadać, przez co spotkanie było mocno wyrównane, a w samej tyko pierwszej połowie na tablicy sześć razy pojawiał się remis. Po 20 minutach nieco lepsi byli gracze Kinga, ale wynik pozostawał jak najbardziej sprawą otwartą.

Kompletnie nie zmieniła tego trzecia odsłona, w której oba zespoły rzuciły po 16 "oczek". Koszykarze ze Szczecina nie zdołali odskoczyć na większą odległość, jedynie dwukrotnie osiągając prowadzenie różnicą 6 punktów. Na więcej stać ich nie było, zatem wszystko rozstrzygnęła ostatnia kwarta. TBV Start nieco przespał jej początek, za co ostatecznie zapłacił. King dobrze wykorzystywał błędy rywali w postaci strat i złych decyzji rzutowych, co okazało się mieć kluczowe znaczenie.

Bardzo dobrze w tej części zaprezentował się wspomniany już Jogėla, który trzymał dla swojej drużyny bezpieczny dystans w postaci połowy swoich punktów. W dodatku notował je w bardzo ważnych momentach. Jedyne, na co było stać lublinian, to zmniejszenie strat w ostatnich kilkudziesięciu sekundach, ale na odwrócenie losów meczu było już za późno.

Gospodarze zaprezentowali się przed własną publicznością po prostu blado. James Washington może i zdobył 17 punktów, ale nie zachwycił. Zanotował słabą skuteczność z gry i popełnił aż 8 strat, podczas gdy cały zespół rywali miał ich 11. Ale i lider Kinga, niedzielnego wieczoru też nie zaliczy do najbardziej udanych. Paweł Kikowski był co prawda najlepszym punktującym swojej ekipy, ale celownik miał wyjątkowo rozregulowany (5/19). Sprawę załatwili jednak za niego inni.

TBV Start Lublin - King Szczecin 71:80 (19:16, 21:28, 16:16, 15:20)