Puchar Europy: Mateusz Ponitka najlepszy z Polaków

Mateusz Ponitka był najlepszym polskim zawodnikiem w środowych meczach fazy Top16 Pucharu Europy. W starciu dwóch naszych reprezentantów triumfował jednak zespół AJ Slaughtera.

Jacek Konsek
Mateusz Ponitka Newspix / Piotr Matusewicz / PressFocus / Na zdjęciu: Mateusz Ponitka

W Krasnodarze faworytem meczu był Lokomotiv Kubań, który jednak po zaciętym spotkaniu przegrał z Lyonem. Dość powiedzieć, że żadna z drużyn nie prowadziła różnicą większą niż siedem punktów. Francuski zespół triumfował ostatecznie 67:65, notując w decydującym momencie czwartej kwarty serię 10:1.

W dwójki reprezentantów Polski będących na parkiecie zdecydowanie lepiej spisał się Mateusz Ponitka. W ciągu 26 minut spędzonych w grze wywalczył 13 punktów (5/9 z gry), miał pięć zbiórek, asystę, blok, ale też pięć strat. W ostatniej, kluczowej odsłonie Ponitka nie punktował. Dużo gorzej spisał się A.J. Slaughter, który w ciągu 25 minut miał 1/9 z gry, zapisując na swoim koncie dwa punkty, zbiórkę oraz przechwyt.

Jeszcze jednym polskim akcentem w tym meczu był sędzia Piotr Pastusiak.

Ponad siedem tysięcy widzów w Walencji oklaskiwało zwycięstwo Valencii Basket nad Unicają Malaga 85:74. Starcie sąsiadów z ligowej tabeli ACB od początku przebiegało po myśli miejscowych, w szeregach których brylowali dwaj gracze o tym samym nazwisku: Matt i Will Thomas zdobyli po 18 punktów.

Adam Waczyński nie zaliczy tego meczu do udanych. 22 minuty spędzone na parkiecie okrasił tylko jednym celnym rzutem z gry - trójką w ostatniej kwarcie. Polski skrzydłowy miał też trzy zbiórki, asystę i dwie straty.

Przypomnijmy, że w fazie Top16 rywalizacja toczy się w czterech grupach po cztery drużyny, z których dwie najlepsze uzyskają awans do ćwierćfinałów. Mecze rozgrywane będą co tydzień aż do 6 lutego, kiedy poznamy całą ósemkę.

Ile drużyn z reprezentantami Polski awansuje do ćwierćfinału Pucharu Europy?