I liga. Górnik Trans.eu obronił drugie miejsce. Nieskuteczny GKS Tychy bez szans w Wałbrzychu

Górnik Trans.eu utrzymał drugie miejsce w tabeli I ligi. Koszykarze z Wałbrzycha na zakończenie 13. kolejki odnieśli wysokie zwycięstwo nad GKS-em Tychy(77:57).

Patryk Neumann
zawodnicy Górnik Transeu Wałbrzych Materiały prasowe / Na zdjęciu: zawodnicy Górnik Trans.eu Wałbrzych
Początek był wyrównany, ale po pierwszej kwarcie Górnik Trans.eu prowadził 25:14. Przez ostatnich 3,5 minuty tej części gospodarze zdobyli 10 punktów z rzędu. Taka zaliczka podobnie, jak w kilku wcześniejszych meczach nie dała im jednak spokoju.

Wszystko przez długi przestój w drugiej kwarcie. Miejscowi w ponad pięć minut rzucili tylko punkt przy 11 "oczkach" rywali. Efekt był taki, że dali się dogonić, a GKS prowadził nawet 33:30. Obie drużyny miały wzloty i upadki. Seria 9:2 dała Górnikowi Trans.eu nieznaczną przewagę po 20 minutach (39:35). W pierwszej połowie 13 punktów (5/11 z gry) uzyskał dla swojej ekipy Grzegorz Kulka.

Wielka klęska Anwilu Włocławek. Zobacz reakcję Igora Milicicia

Po zmianie stron ekipa prowadzona przez trenera Łukasza Grudniewskiego ponownie odskoczyła na 11 punktów (55:44). Choć nie zachwycała w ataku, to wyraźnie prowadziła, bo goście w 10 minut dołożyli do swojego dorobku tylko dziewięć "oczek". Świetny fragment miał Maciej Koperski, a gdy w punktowanie włączył się Rafał Glapiński gospodarze uciekli na 63:44. Tego już nie mogli wypuścić zwyciężając 77:57.

Górnik Trans.eu trafił 12/30 prób z dystansu. Fatalną skuteczność miał natomiast GKS - zaledwie 15/45 rzutów z gry i 19/38 rzutów wolnych. Do tego goście popełnili 17 strat przy dziewięciu takich błędach rywali. Żadnego znaczenia w takiej sytuacji nie miała ich przewaga w zbiórkach (40:35).

Tylko czterech koszykarzy rzuciło ponad 10 punktów. Dla GKS-u po 11 "oczek" uzyskali Michał Jankowski (3/10 z gry) i Patryk Kędel. Liderem Górnika Trans.eu był Grzegorz Kulka - 23 punkty (9/18 z gry) i osiem zbiórek. Dziewięć asyst i siedem zbiórek miał Kamil Zywert, a 12 punktów Damian Pieloch.

Górnik Trans.Eu Wałbrzych z bilansem 9-2 utrzymał drugie miejsce w tabeli I ligi. W sobotę wygrywały inne zespoły z czołówki: STK Czarni oraz WKK Wrocław (czytaj więcej tutaj). Już w następnej serii spotkań koszykarzy z Wałbrzycha czeka wyjazd do Słupska na mecz na szczycie. Przed GKS-em Tychy natomiast prawie dwa tygodnie przerwy.

Górnik Trans.eu Wałbrzych - GKS Tychy 77:57 (25:14, 14:21, 16:9, 22:13)

Górnik Trans.eu: Kulka 23, Pieloch 12, Jakóbczyk 9, Glapiński 8, Koperski 8, Cechniak 6, Wróbel 4, Durski 3, Podejko 3, Zywert 1, Jeziorowski 0, Makarczuk 0.

GKS: Jankowski 11, Kędel 11, Wrona 10, Woroniecki 9, Zmarlak 6, Kulon 4, Krakowczyk 3, Karpacz 2, Zawadzki 1, Karwat 0, Piotrowski 0, Ziaja 0.