VTB. Parma Perm wzięła rewanż na Stelmecie. Polski zespół rozstrzelany trójkami

Stelmet Enea BC Zielona Góra przegrał 11. mecz w lidze VTB. Tym razem lepsza okazała się Parma Perm, która przed własną publicznością triumfowała 91:76.

Jacek Konsek
koszykarze Stelmetu Enea BC WP SportoweFakty / Artur Lawrenc / Na zdjęciu: koszykarze Stelmetu Enea BC
Na początku listopada Parma przegrała w Zielonej Górze 88:106 i po czterech miesiącach wzięła rewanż na liderze Energa Basket Ligi. Podobnie jak wtedy, podopieczni Kazysa Maksvytisa postawili na swoją największą broń - rzuty trzypunktowe, które tym razem pomogły odnieść ósme zwycięstwo w rozgrywkach ligi VTB (91:76).

Początek należał do Stelmetu. Świetnie zespołem dyrygował Ludvig Hakanson, który rozdał siedem asyst w pierwszej połowie. Polski zespół prowadził nawet różnicą siedmiu punktów, ale z każdą kolejną minutą lepiej spisywali się gospodarze. Udany okres miał Eigirdas Zukauskas, który 13 ze swoich 18 punktów wywalczył przed przerwą.

Kluczowa dla losów spotkania okazała się trzecia odsłona. W niej Parma zdobyła aż 30 punktów - dwa razy więcej niż Stelmet. Gospodarze trafili w tym czasie pięć trójek, a w całym meczu 15-krotnie dziurawili kosz zielonogórzan próbami z dalekiego dystansu. To bez wątpienia ten element koszykarskiego rzemiosła miał największy wpływ na końcowy sukces Parmy, która w trzeciej odsłonie osiągnęła ponad 20-punktowe prowadzenie.

Wspominany Hakanson i Tony Meier zdobyli po 13 punktów dla Stelmetu. Długo rozkręcał się Drew Gordon, który dopiero w połowie czwartej kwarty wywalczył swoje pierwsze punkty. Wśród pokonanych najlepiej punktował Zukauskas - 18 "oczek". Cztery punkty dołożył znany z gry w MKS Dąbrowa Górnicza Robert Johnson.

W przyszłą sobotę Stelmet zmierzy się na wyjeździe z białoruskimi Smokami Mińsk. Początek spotkania o godzinie 14:30.

Parma Basket Perm - Stelmet Enea BC Zielona Góra 91:76 (21:22, 28:22, 30:15, 12:17)

Parma: Eigirdas Zukauskas 18, Maksym Grigorjew 15, Nikołaj Żmako 11, Lorenzo Williams 11, Mareks Mejeris 10, Konstantin Bułanow 8, Jewgienij Waliew 6, Adas Juskevicius 5, Robert Johnson 4, Gleb Szejko 3.

Stelmet: Ludvig Hakanson 13, Tony Meier 13, Jarosław Zyskowski 12, Ivica Radić 11, Drew Gordon 8, Marcel Ponitka 7, Joe Thomasson 7, George King 5, Łukasz Koszarek 0.