EBL. Wyrównany sparing dla Śląska Wrocław. Dwa zwycięstwa WKS-u nad PGE Spójnią Stargard

Dwa zamknięte dla publiczności sparingi drużyn Energa Basket Ligi odbyły się we Wrocławiu. Koszykarze WKS-u Śląska wygrali z PGE Spójnią Stargard 81:73 i 81:78.

Patryk Neumann
Aleksander Dziewa (z piłką) Materiały prasowe / Andrzej Romański / Energa Basket Liga / Na zdjęciu: Aleksander Dziewa (z piłką)
WKS Śląsk był już po trzech sparingach. Wcześniej wygrał z GTK Gliwice (81:58) i z Legią Warszawa (94:90). Ze stołeczną ekipą przegrał w rewanżowym meczu 76:96. PGE Spójnia przed wyjazdem do Wrocławia sparowała tylko z Kingiem Szczecin, ale był to bardziej wspólny trening (trzy gry po 10 minut bez końcowego wyniku).

Wtorkowy mecz zdecydowanie lepiej zaczęli gospodarze, którzy już w pierwszej kwarcie prowadzili 21:7. Przez większość spotkania utrzymywali oni kilkanaście punktów przewagi. Goście kilka razy zbliżali się jednak do Śląska.

W drugiej kwarcie po serii ośmiu punktów przegrywali tylko różnicą pięciu "oczek". W tej części ekipa prowadzona przez Olivera Vidina szybko odpowiedziała. Dwie kolejne kwarty padły łupem PGE Spójni, która w końcówce przegrywała tylko 73:79. Skończyło się 81:73 dla wrocławskich koszykarzy.

Oczywiście obie drużyny nie grały w najsilniejszych składach. W Śląsku brakowało między innymi Garretta Nevelsa oraz Elijaha Stewarta. W PGE Spójni nie zagrali: Omari Gudul (w środę przyjechał do Stargardu) oraz Ricky Tarrant i Wayne Blackshear. Obaj w najbliższych dniach powinni również pojawić się na Pomorzu Zachodnim. Nie wystąpił także Filip Matczak, który na jednym z treningów w minionym tygodniu złamał nos.

Przy tak okrojonych składach szansę dostała młodzież i to zrobiło różnicę na korzyść WKS-u. Z bardzo dobrej strony pokazał się Maksymilian Zagórski (13 punktów), a 10 "oczek" dołożył Szymon Tomczak. Liderami miejscowych byli Strahinja Jovanović (19 punktów, osiem zbiórek i cztery asysty) oraz Aleksander Dziewa (18 punktów i osiem zbiórek).

Dla PGE Spójni 20 punktów i sześć zbiórek uzyskał Kacper Młynarski, który trafił 6/20 prób z gry (4/9 za trzy). Mateusz Kostrzewski dołożył 13 punktów i sześć zbiórek. Tomasz Śnieg na parkiecie spędził 40 minut i uzyskał 14 punktów, siedem zbiórek oraz pięć asyst. Popełnił jednak również siedem strat, a cały zespół 17.

Rewanż był zdecydowanie bardziej wyrównany. Początkowo ponownie przeważali wrocławianie, ale stargardzianie już w drugiej kwarcie wyszli na prowadzenie. Obie drużyny zdobywały punkty seriami. Przez to WKS Śląsk po 20 minutach wygrywał 44:35. W trzeciej kwarcie PGE Spójnia ponownie się zbliżyła, ale finisz należał do gospodarzy.

Decydującą odsłonę świetnie rozpoczęli stargardzianie. Po serii 13 punktów z rzędu wyszli na swoje najwyższe prowadzenie (70:65). Końcówka należała jednak do Śląska, który odskoczył na pięć "oczek" i dowiózł przewagę wygrywając 81:78.

Najlepsi w Śląsku byli ponownie Dziewa (21 punktów i siedem zbiórek) oraz Jovanović (19 punktów, sześć asyst i pięć zbiórek). Z dobrej strony pokazał się Kacper Gordon (14 punktów, 4/5 za trzy), a 12 „oczek” dołożył Michał Gabiński. Ponownie słabo wypadł Akos Keller.

W PGE Spójni dobre mecze rozegrał Baylee Steele. We wtorek uzyskał 12 punktów i osiem zbiórek, a w środę 25 punktów i 13 zbiórek (pięć w ataku). Mierzący 211 cm center trafił 7/17 prób z gry (2/4 za trzy) i 9/11 rzutów wolnych. Double-double skompletował też Mateusz Kostrzewski - 17 punktów (7/18 z gry) i 10 zbiórek.

W PGE Spójni testowany jest Szymon Walczak. Obwodowy koszykarz ma 23 lata i 191 cm. Ostatnie cztery lata spędził na uczelni Adams State, gdzie grał w II dywizji NCAA. We wtorkowym sparingu zdobył siedem, a w środę sześć punktówi pięć asyst.