Suzuki I liga. Pierwsze zwycięstwo Decki Pelplin. Jednostronny hit dla Górnika Trans.eu Wałbrzych

Rawlplug Sokół Łańcut wrócił do gry po 15 dniach, ale przegrał mecz z Decką Pelplin 92:94. Dla gospodarzy było to pierwsze zwycięstwo w sezonie. W jednostronnym hicie 5. kolejki Suzuki I ligi wyraźnie lepszy Górnik Trans.eu Wałbrzych.
Patryk Neumann
Decka Pelplin Materiały prasowe / Materiały prasowe Klub Koszykarski Decka Pelplin / Na zdjęciu: Decka Pelplin

Mecz w Pelplinie był wyrównany i bardzo ofensywny. Obie drużyny popełniły jednak sporo strat (21:18). W pierwszej połowie gospodarze mieli nawet sześć punktów przewagi. Lepiej jednak finiszował Rawlplug Sokół i po 20 minutach po trafieniu Macieja Klimy prowadził 47:45. Drugą część lepiej rozpoczęli goście. Decka goniła, ale na początku czwartej kwarty przegrywała 73:81, bo świetny fragment miał Michał Jankowski.

Beniaminek odrobił wszystkie straty i po raz pierwszy w sezonie wytrzymał zaciętą końcówkę wygrywając 94:92. Kluczowe punkty zdobywali Marcin Chudy, Paweł Dzierżak oraz Dawid Sączewski. Dzierżak skończył mecz z 20 punktami (7/8 za dwa). Dla Rawlplug Sokoła 26 "oczek" (10/20 z gry) rzucił Filip Małgorzaciak, który miał też siedem asyst. Patryk Pełka trafił cztery "trójki" i do 16 "oczek" dołożył dziewięć zbiórek.

Po sobotnim meczu Górnik Trans.eu i Grupa Sierleccy-Czarni legitymują się bilansem 4-1. Niepokonanymi zespołami pozostały tylko TBS Śląsk II Wrocław i GKS Tychy, ale te drużyny rozegrały zdecydowanie mniej spotkań. Mecz w Wałbrzychu urastał do miana hitu kolejki, a nawet jednego z ciekawszych spotkań rundy. W końcu mierzyły się czołowe ekipy tego i dwie najlepsze poprzedniego sezonu.

Rzeczywistość okazała się jednak zupełnie inna. Górnik Trans.eu Wałbrzych wygrał 90:69. Gospodarze dominowali od początku. Prowadzili 11:2, 22:9, a nawet 41:16. Rekordowo ich przewaga sięgnęła 29 "oczek". Goście trafili tylko 34 proc. rzutów z gry przy 46 proc. gospodarzy.

W Górniku Trans.eu świetną formę potwierdził Krzysztof Jakóbczyk. Zdobył 25 punktów (4/5 za trzy i 7/7 z rzutów wolnych). Taką samą skuteczność w rzutach z dystansu po drugiej stronie miał Hubert Pabian, który do 22 punktów dołożył 11 zbiórek. Piotr Śmigielski miał 24 punkty i osiem zbiórek. Ten duet w drugiej połowie znacznie podreperował rezultat Grupy Sierleccy-Czarnych Słupsk.

Niesamowite widowisko stworzyły inne czołowe ekipy Suzuki I ligi. Dziki Warszawa prowadziły na początku drugiej kwarty z Księżakiem Łowicz 48:21. Jeszcze w trzeciej kwarcie było 65:40, ale wtedy goście rozpoczęli wielki pościg. Zdołali oni wyjść na prowadzenie 91:88, choć w czwartej kwarcie stracili dwóch czołowych koszykarzy.

Mikołaj Stopierzyński (11 punktów i 10 asyst) oraz Łukasz Bodych (10 punktów i 12 zbiórek) szybko popełnili pięć przewinień. Sprawy w swoje ręce wzięli jednak Arkadiusz Kobus (21 punktów i dziewięć zbiórek) oraz Wojciech Jakubiak. Double-Double miał też Mikołaj Grod (22 punkty i 12 zbiórek).

Gospodarze odpowiedzieli serią siedmiu punktów i wydawało się, że są blisko zwycięstwa (95:91). Do remisu doprowadzili jednak Maciej Kucharek i Michał Świderski, który wykorzystał rzuty wolne. Pomiędzy ich trafieniami fatalnie spudłował Patryk Gospodarek, który rozgrywał bardzo dobry mecz (17 punktów i 13 asyst). Wszystko wskazywało na dogrywkę, ale obie drużyny rozegrały jeszcze dwie akcje. Na zwycięstwo (97:95) szybko trafił Piotr Pamuła (19 punktów, siedem asyst i cztery zbiórki), a odpowiedzieć próbował jeszcze Jakubiak.

Wyniki sobotnich spotkań 5. kolejki Suzuki I ligi:

Decka Pelplin - Rawlplug Sokół Łańcut 94:92 (22:22, 23:25, 24:26, 25:19)

Decka: Paweł Dzierżak 20, Madray 18, Chudy 16, Sączewski 16, Dutkiewicz 14, Wojciech Dzierżak 8, Burczyk 2, Góralczyk 0, Pietras 0.

Rawlplug Sokół: Małgorzaciak 26, Pełka 16, Jankowski 15, Fraś 11, Klima 9, Zaguła 9, Kulikowski 4, Czerwonka 2.

Górnik Trans.eu Wałbrzych - Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk 90:69 (22:9, 23:14, 20:24, 25:22)

Górnik Trans.eu: Jakóbczyk 25, Malesa 12, Cechniak 10, Ratajczak 10, Zywert 10, Koperski 9, Kamiński 7, Wróbel 5, Bojanowski 2, Podejko 0.

Grupa Sierleccy-Czarni: Śmigielski 24, Pabian 22, Kordalski 9, Przyborowski 7, Pieloch 6, Długosz 1, Kulikowski 0, Wątroba 0.

Dziki Warszawa - KS Księżak Łowicz 97:95 (39:18, 19:18, 15:28, 24:31)

Dziki: Pamuła 19, Dębski 18, Gospodarek 17, Krefft 17, Wojtyński 12, Marchoff 6, Koźluk 5, Piliszczuk 2, Zozuń 1, Tokarski 0.

Księżak: Grod 22, Kobus 21, Kucharek 16, Stopierzyński 11, Bodych 10, Jakubiak 9, Świderski 5, Fatz 1.