EBL. Polpharma powalczyła, ale niespodzianki nie było. Woods i Kulig zapewnili triumf Polskiego Cukru

Polpharma Starogard Gdański do końca naciskała na Polski Cukier Toruń, ale faworyt nie zawiódł. Kluczowe minuty należały do Keyshawna Woodsa i Damiana Kuliga, a Twarde Pierniki wygrały 99:90.
Krzysztof Kaczmarczyk
Damian Kulig WP SportoweFakty / Jacek Wojciechowski / Na zdjęciu: Damian Kulig

Wydawało się, że w Toruniu może być granie na jeden kosz. I początek meczu potwierdził tę tezę. Potem jednak skazywani na pożarcie "Farmaceuci" wrócili do gry i do końca trzymali dystans do Polskiego Cukru.

Faworyt jednak nie dał sobie odebrać triumfu. W czwartej kwarcie sprawy w swoje ręce wziął duet Keyshawn Woods - Damian Kulig. Amerykanin zdobył w decydującym fragmencie 15 "oczek", co ostatecznie dało mu miano najskuteczniejszego gracza meczu.

Wracając jednak do początku meczu, to Twarde Pierniki rozpoczęły z przytupem. Niezła obrona i zabójcza kontra szybko dały gospodarzom dwucyfrowe prowadzenie. Trafiał Donovan Jackson, a kapitalną partię rozgrywał Bartosz Diduszko - było nawet 32:18. Polpharma ruszyła jednak do ataku, wstrzelił się Trevon Allen i role się odwróciły, to "Farmaceuci" prowadzili 44:42!

Podopieczni Jarosława Zawadki wrócili jednak do swojej gry - przede wszystkim w ataku. Jeszcze przed przerwą zdołali odskoczyć na siedem punktów, a po zmianie stron było już 63:51. Torunianie długo trzymali dwucyfrowe prowadzenie. Sam mecz mogli zamknąć zdecydowanie wcześniej.

Kilka prostych, niewymuszonych błędów w połączeniu ze zbyt egoistyczną grą Jacksona dały jednak nadzieję przyjezdnym. Ci rozpędzili się w ataku, ale nie mieli odpowiedzi w obronie na Woodsa i Kuliga, którzy na finiszu dali prawdziwy popis gry.

Woods kończył na różne sposoby. Kulig z kolei czyścił tablice i to on przy stanie 93:87 popisał się kluczową zbiórką w ataku i skuteczną dobitką. Gdyby nie to zagranie, to przed kto wie, jak ostatecznie potoczyłyby się losy tego meczu.

Woods ostatecznie miał 22 punkty, 6 asyst i 5 zbiórek, z kolei Kulig skompletował double-double. Polpharma rozegrała niezłe zawody, ale na Polski Cukier to i tak za mało. 37 procent skuteczności - to główna przyczyna, dlaczego z Torunia nie udało jej się wywieźć niespodzianki.

Polski Cukier Toruń - Polpharma Starogard Gdański 99:90 (30:18, 23:28, 19:14, 27:30)

Polski Cukier: Keyshawn Woods 22, Damian Kulig 20 (10 zb), Donovan Jackson 19, Bartosz Diduszko 18, Obie Trotter 11, Aaron Cel 6 (11 zb), Aleksader Perka 2, Michał Samsonowicz 1, Carlton Bragg 0.

Polpharma: Steven Haney 20, James Washington 19, Trevon Allen 16, Grzegorz Surmacz 9, Joe Furstinger 7, Sebastian Kowalczyk 6, Peter Olisemeka 6 (10 zb), Jacek Jarecki 5, Sebastian Walda 2.