EBL. Nie drażnij lwa. Polpharma postraszyła Zastal, ten rozbił ją na finiszu

Pomimo dużych problemów kadrowych Zastal Enea BC Zielona Góra wygrał na wyjeździe z Polpharmą Starogard Gdański 103:77. Jeszcze w trzeciej kwarcie to gospodarze byli na prowadzeniu...
Krzysztof Kaczmarczyk
Sebastian Kowalczyk (z lewej) i Gabriel Lundberg PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu: Sebastian Kowalczyk (z lewej) i Gabriel Lundberg

Nie mająca nic od stracenia Polpharma podeszła do meczu niezwykle odważnie i prawie trzy kwarty toczyła wyrównany bój z mistrzem Polski.

Po serii "trójek" w trzeciej kwarcie "Farmaceuci" prowadzili nawet 55:53. Reakcja podopiecznych Żana Tabaka była natychmiastowa - lider rozgrywek zaliczył serię 12:0 i wybił gospodarzom z głów marzenia o niespodziance.

Cały mecze w Zastalu na ławce rezerwowych przesiedział Marcel Ponitka, który doznał urazu w meczu ligi VTB z Zenitem Sankt Petersburg. Do składu z kolei tym razem nie załapał się Janis Berzins.

Zastal zaczął tak, jak na mistrza przystało - w pierwszej kwarcie trafił sześć "trójek" i miał nawet 12 "oczek" przewagi. Polpharma po pierwszych ciosach zdołała się jednak podnieść. W drugiej części zaliczyli serię ośmiu punktów z rzędu i przegrywali tylko 34:37.

Wymiana ciosów trwała długo, a podopieczni Robert Skibniewski doszli celu, gdy zza łuku kolejno trafili Steven Haney, Trevon Allen i wspomniany już Washington. Gospodarze objęli dwupunktowe prowadzenie, co tylko rozwścieczyło rywala.

"Zielonogórski" walec ruszył z wielką siłą - zaczął od serii 12:0, a po serii Łukasza Koszarka na koniec kwarty Zastal prowadził 74:60. Co prawda "Farmaceuci" na starcie decydującej części przeprowadzili dwie trzypunktowe akcje, ale potem dominacja faworyta była już ogromna. Tym razem to goście trafili trzy rzuty zza łuku i odjechali w mgnieniu oka.

6 "trójek" i 20 punktów zaliczył Kris Richard - był jednym z siedmiu zawodników Zastalu, którzy zakończyli mecz z dwucyfrową zdobyczą punktową. Łącznie podopieczni Tabaka wykorzystali 17 z 31 prób zza łuku! Wśród gospodarzy najwięcej punktów uzbierał Allen (19), ale wykorzystał zaledwie 5 z 17 rzutów z gry.

Polpharma Starogard Gdański - Zastal Enea BC Zielona Góra 77:103 (16:24, 22:23, 22:27, 17:29)

Polpharma: Trevon Allen 19, Steven Haney 12, Peter Olisemeka 11, James Washington 11, Jacek Jarecki 9, Joe Furstinger 6, Grzegorz Surmacz 5, Sebastian Kowalczyk 2, Sebastian Walda 2, Radosław Chorab 0, Mateusz Itrych 0, Szymon Urbański 0.

Zastal: Kris Richard 20, Iffe Lundberg 18, Rolands Freimanis 14, Blak Reynolds 12, Geoffrey Groselle 12, Cecil Williams 10, Łukasz Koszarek 10, Filip Put 4, Kacper Traczyk 3.