Za nami kolejny, pełen emocji tydzień Suzuki I ligi mężczyzn w sezonie 2020/21. Tak prezentuje się przegląd ostatniego tygodnia.

Pamela Wrona
Rawlplug Sokół Łańcut Materiały prasowe / Sebastian Maślanka/PTG Sokół Łańcut / Na zdjęciu: Rawlplug Sokół Łańcut
Suzuki 1LM już niemal na półmetku, bo do końca pierwszej rundy sezonu zasadniczego pozostały zaledwie 3 kolejki, a następne dopiero w 2021 roku. Chociaż covidowe turbulencje są już mniej odczuwalne, do odrobienia pozostało jeszcze 7 spotkań. Co przyniósł nam poprzedni tydzień?

Przegląd ostatniego tygodnia

Małą tradycją stało się to, że mecze rozgrywane są także w środy. W tą ostatnią, odbyły się 3 zaległe potyczki - Miasta Szkła Krosno z GKS-em Tychy, Elektrobud-Investment ZB Pruszków z Górnikiem Trans.eu Wałbrzych oraz Weegree AZS Politechniki Opolskiej z WKK Wrocław.

Jedna dogrywka to było stanowczo za mało, aby wyłonić zwycięzcę meczu w hali przy ulicy Bursaki w Krośnie. To spotkanie dostarczyło wielu emocji. I mimo że oba zespoły rozegrały dobre zawody, szala zwycięstwa przechyliła się na korzyść gości, którzy z bilansem 8-4, aktualnie są na 4. miejscu w tabeli. W pozostałych spotkaniach górą byli faworyci.

W weekend na właściwe tory powrócił Rawlplug Sokół Łańcut, który pewnie pokonał Elektrobud-Investment ZB Pruszków. Goście w tym meczu rzucili zaledwie 49 punktów i tylko raz stali przy linii rzutów wolnych.

Z KS Księżakiem Łowicz wygrała Weegree AZS Politechnika Opolska, doganiając swojego przeciwnika w tabeli. Niecodziennie double-double zanotował Adam Brenk, który do 17 punktów dołożył 10 asyst. W pierwszym pojedynku beniaminków (Decka Pelplin - Dziki Warszawa) Paweł Dzierżak skompletował natomiast 12 punktów i 14 asyst, a w drugim (TBS Śląsk II Wrocław - TS Wisła Chemart Kraków) Sebastian Bożenko - 22 punkty i 11 asyst.

Na zakończenie kolejki, do Tychów przyjechali Grupa Sierleccy Czarni Słupsk i wywieźli stamtąd cenne 2 punkty i figurują na drugim miejscu w tabeli. Wyżej jest tylko Górnik Trans.eu Wałbrzych, który wygrał teraz 6 spotkań z rzędu.

- Bilans 9-2 myślę, że jest dla nas w tym momencie satysfakcjonujący. Patrząc na to jaką pracę wykonujemy codziennie na treningach, to nie jest przypadek - uważa Piotr Śmigielski (eval śr. 19,6). - Każdy w naszej drużynie ma do wykonania na boisku swoje zadania. Mamy dobrze zbudowaną drużynę i ciężar gry rozkładany jest na wszystkich. Każdy zespół miał swoje problemy w tym sezonie, jest to specyficzny okres. Tabela jest bardzo wyrównana. My musimy patrzeć na siebie i wygrywać każdy kolejny mecz - dodał gracz słupskiego zespołu.

Szczegółowe relacje z 12. kolejki: sobota, niedziela (+ środa).

Okienko transferowe zamyka się w połowie stycznia 2021 roku. W ostatnich dniach doszło już do kilku zmian w składach. Z Radomia do Słupska przeniósł się Mikołaj Kurpisz, ale oznacza to jednocześnie, że w szeregach Grupy Sierleccy-Czarni nie będzie miejsca dla Wojciecha Wątroby. Wszystko wskazuje jednak na to, że pozostanie na Pomorzu.

Podobna sytuacja miała miejsce w oddalonym o ponad 150 km Pelplinie. Tam, nie tak dawno, z klubem rozstał się Rafał Komenda. Zakontraktowano Pawła Pawłowskiego, który reprezentował klub w sezonie 2018/19, gdy ten grał w drugiej lidze. Natomiast szansę na więcej minut może otrzymać również Tymon Szymański, który we wtorek rozwiązał kontrakt z Energą Kotwicą za porozumieniem stron. W Pelplinie można spodziewać się jeszcze jenego nazwiska, a w zespole z Kołobrzegu przydałby się zatem mobilny gracz na pozycję numer 5.

I choć przez najbliższe tygodnie jeszcze wiele może się wydarzyć, na ten moment nie zapowiada się na zmiany na ławce trenerskiej Zetkamy Doral Nysy Kłodzko, która ma najgorszy bilans ze wszystkich zespołów i nadal nie odniosła jeszcze zwycięstwa. Według źródeł, doświadczony szkoleniowiec może wspomagać trenera Jarosława Krysiewicza w prowadzeniu pierwszoligowego zespołu. Mimo to, niewykluczone, że do zmian dojdzie w innym klubie.

Najciekawszy przebieg

Najwięcej minut na parkiecie dotychczas spędził Paweł Dzierżak - 406:39, grając średnio prawie 34 minuty. Koszykarz Decki Pelplin rozdaje także najwięcej asyst, bo ma ich już 96 i średnio 8 na mecz i jest obecnie drugim najlepiej punktującym graczem w lidze.