Suzuki I liga. Dogrywka w meczu na szczycie. Przełamanie Pogoni Prudnik i dwie dogrywki z triple-double w Kołobrzegu

Koszykarze WKK Wrocław po raz drugi w sezonie wygrali derbowy pojedynek z Górnikiem Trans.eu Wałbrzych. Osłabieni gospodarze doprowadzili do dogrywki, ale doznali pierwszej domowej porażki (90:95). Jeszcze więcej emocji i dogrywek było w Kołobrzegu.

Patryk Neumann
WKK Wrocław Materiały prasowe / R. Jędrzejewski / Na zdjęciu: WKK Wrocław
W pierwszym meczu 19. kolejki zmierzyły się zespoły z czołowej trójki Suzuki I ligi. Gospodarze zagrali bez trzech istotnych koszykarzy: Bartłomieja Ratajczaka, Macieja Koperskiego i Jana Malesy. Goście w ostatnich dniach wzmocnili się Janem Grzelińskim. W pierwszej połowie jednak nieznacznie przeważał Górnik Trans.eu (maksymalnie różnicą sześciu punktów). WKK przejął inicjatywę na przełomie trzeciej i czwartej kwarty.

Po serii 10 punktów goście wyszli na 71:63. Przeważali oni niemal do samego końca (79:71) jednak gospodarze zdołali doprowadzić do dogrywki, bo ambitny pościg trudnym rzutem wykończył Krzysztof Jakóbczyk. Górnik Trans.eu lepiej zaczął dodatkowy czas, ale później wyraźnie lepsi byli rywale, którzy wygrali 95:90. Kluczową "trójkę" na 94:88 trafił Jakub Koelner.

Liderem WKK był Piotr Niedźwiedzki - 29 punktów, dziewięć zbiórek i trzy bloki. Szymon Kiwilsza skompletował double-double (22 punkty i 10 zbiórek), a Jakub Koelner uzyskał 15 punktów i osiem asyst. W Górniku Trans.eu wyróżniał się Marcin Wróbel - 25 punktów (6/10 za trzy) i 10 zbiórek. Double-double przy słabej skuteczności (4/17) osiągnął Maciej Bojanowski - 11 punktów i 14 zbiórek, a 23 punkty dołożył Krzysztof Jakóbczyk.

Taki wynik oznacza, że Górnik Trans.eu i WKK legitymują się bilansem 15-4. W tabeli wyżej są koszykarze z Wałbrzycha, bo obecnie liczy się stosunek małych punktów, ale na koniec istotniejsze będą bezpośrednie mecze, a tu dwa zwycięstwa mają wrocławianie. Liderem pozostała Grupa Sierleccy-Czarni. Drużyna ze Słupska wygrała 16. mecz w sezonie, choć długo nic na to nie wskazywało.

Dużą szansę na niespodziankę i siódme zwycięstwo miała Energa Kotwica Kołobrzeg, która świetnie zaczęła (24:10), a w trzeciej kwarcie prowadziła nawet 64:45. Goście zdołali doprowadzić do dogrywki i wygrali ostatecznie 114:107. Potrzebowali do tego aż dziesięciu dodatkowych minut uzyskując przewagę dopiero w drugiej części. Gospodarzom nie pomogło 17/41 z dystansu, bo popełnili oni 15 strat przy ośmiu przeciwnika.

Grupa Sierleccy-Czarni miała trzech niesamowitych liderów. Adrian Kordalski w 46 minut wykręcił triple-double - 33 punkty (12/25 z gry), po 12 zbiórek i asyst. Jego wskaźnik efektywności wyniósł 44. Jakub Musiał zdobył 32 punkty (9/21), miał sześć zbiórek i pięć asyst. Hubert Pabian w 46 minut dołożył natomiast 15 punktów i 14 zbiórek. Dla Energi Kotwicy 22 punkty i dziewięć asyst uzyskał Marcin Dymała, a Filip Struski miał 13 punktów oraz 17 zbiórek.

Walcząca o utrzymanie Pogoń Prudnik długo czekała na przełamanie, ale odniosła w środę piąte zwycięstwo w sezonie. Pokonała GKS Tychy 92:79. Gospodarze świetnie zaczęli i choć dali się dogonić to znakomicie finiszowali. Imponująca w wykonaniu Pogoni była pierwsza kwarta wygrana 37:25. Ekipa prowadzona przez trenera Dominika Tomczyka trafiła w tej części 14/16 prób z gry w tym 8/9 za trzy punkty.

To była połowa dorobku z całego meczu (18/31). GKS miał w tym elemencie 10/29. Dla gości 15 punktów w pierwszej kwarcie (4/7 za trzy) zdobył Marcin Woroniecki, ale na tym się zatrzymał. Filip Stryjewski miał aż 16 asyst (osiem w pierwszej kwarcie). Do Pogoni wrócił Marcin Sroka, a 21 punktów rzucił Wojciech Pisarczyk (4/5 za trzy). Bezbłędny był Patryk Garwol (4/4).

Potknięcie GKS-u wykorzystał Rawlplug Sokół. Łańcucianie wygrali derby Podkarpacia z Miastem Szkła Krosno 88:75 i wskoczyli na czwarte miejsce w tabeli. To był dziwny mecz. Goście świetnie zaczęli i w drugiej kwarcie prowadzili 46:25. Gospodarze odpowiedzieli serią 31:6 jednak końcówka należała zdecydowanie do przyjezdnych, którzy trafili tylko 23/50 prób z gry, ale aż 32/37 rzutów wolnych. Najlepsi strzelcy Miasta Szkła mieli po 12 punktów. Czterech graczy Rawlplug Sokoła rzuciło więcej. Bezbłędny Maciej Klima (5/5 z gry i 10/10 z rzutów wolnych) zdobył 21 punktów, a o "oczko" mniej uzyskał Filip Małgorzaciak.

Elektrobud-Investment ZB wygrał z Dzikami Warszawa 78:72. O ósme zwycięstwo z rzędu pruszkowskiej drużyny zadbało trzech koszykarzy, którzy zdobyli łącznie 65 punktów. Mateusz Szwed do 24 "oczek" dołożył 13 zbiórek i cztery przechwyty. Adrian Suliński miał 23 punkty, po pięć zbiórek i asyst, a Michał Kierlewicz dołożył 18 punktów. W Dzikach zadebiutował Mateusz Jarmakowicz (cztery punkty i trzy zbiórki).

Szalony mecz w Pelplinie. Księżak Łowicz prowadził tam 50:35. W połowie czwartej kwarty miejscowa Decka wygrywała jednak 83:75. Beniaminek nie wykorzystał szansy na ósme zwycięstwo. Goście finiszowali serią 20:4 i wygrali 95:87. Dla gospodarzy 19 punktów i 10 zbiórek uzyskał Nick Madray. W Księżaku 26 punktów rzucił Mikołaj Stopierzyński, a wspierali go Mateusz Fatz oraz Maciej Kucharek.

Bez żadnych emocji we Wrocławiu. TBS Śląsk II wysoko wygrał z pozostającą bez zwycięstwa Zetkamą Doral Nysa Kłodzko (106:77). Dla gospodarzy 22 punkty i sześć asyst uzyskał Aleksander Leńczuk. Szymon Tomczak dołożył 16 punktów i sześć zbiórek. Kacper Gordon miał 19 punktów (5/6 za trzy) i 10 asyst. Tomasz Żeleźniak uzyskał 13 punktów, 11 zbiórek i siedem asyst.

Krótki zryw w drugiej kwarcie nic nie dał Wiśle Chemart. Drużyna z Krakowa przegrała z Weegree AZS Politechniką Opolską 62:83. Dla gospodarzy 19 punktów rzucił Wiktor Rajewicz.
Goście jednak mieli zdecydowanie bardziej wyrównany zespół. Jego liderami z 15 punktami byli Patryk Wilk i Adam Brenk, który miał też dziewięć asyst. To o jedną więcej niż cała Wisła Chemart.

Wyniki 19. kolejki Suzuki I ligi:

Górnik Trans.eu Wałbrzych - WKK Wrocław 90:95 (25:23, 22:23, 16:23, 20:14, d. 7:12)

Górnik Trans.eu: Wróbel 25, Jakóbczyk 23, Cechniak 13, Ochońko 12, Bojanowski 11, Zywert 4, Durski 2, Makarczuk 0.

WKK: Niedźwiedzki 29, Kiwilsza 22, Koelner 15, Rutkowski 10, Patoka 8, Prostak 5, Jędrzejewski 4, Sitnik 2, Grzeliński 0.

Pogoń Prudnik - GKS Tychy 92:79 (37:25, 15:23, 15:15, 25:16)

Pogoń: Pisarczyk 21, Garwol 14, Nowakowski 11, Janiak 10, Kutta 9, Mordzak 9, Madziar 6, Sanny 6, Sroka 6.

GKS: Trubacz 16, Woroniecki 15, Śpica 14, Mąkowski 11, Karpacz 10, Kędel 6, Wrona 4, Stryjewski 3, Grochowski 0.

TBS Śląsk II Wrocław - Zetkama Doral Nysa Kłodzko 106:77 (30:19, 20:13, 28:29, 28:16)

TBS Śląsk II: Leńczuk 22, Gordon 19, Tomczak 16, Żeleźniak 13, Rompa 8, Walski 8, Wójcik 8, Góreńczyk 6, Kozłowski 4, Strzępek 2, Marchewka 0.

Zetkama Doral Nysa: Nowakowski 16, Krajniewski 13, Nowicki 13, Ziółko 11, Dawdo 7, Weiss 7, Szymański 6, Bernecki 4, Jeziorowski 0.

Miasto Szkła Krosno - Rawlplug Sokół Łańcut 75:88 (14:20, 21:26, 21:9, 19:33)

Miasto Szkła: Czujkowski 12, Krzywdziński 12, Szczypiński 12, Ciechociński 9, Żmudzki 8, Ciesielski 6, Wieloch 6, Konopatzki 5, Oczkowicz 3, Walciszewski 2.

Rawlplug Sokół: Klima 21, Małgorzaciak 20, Fraś 18, Zaguła 16, Karolak 6, Czerwonka 5, Pełka 2, Kulikowski 0.

Decka Pelplin - KS Księżak Łowicz 87:95 (27:30, 18:24, 22:10, 20:31)

Decka: Madray 19, Dutkiewicz 15, Pawłowski 15, Majewski 13, Załucki 12, Burczyk 9, Pietras 4, Kamrowski 0, Sączewski 0, Szymański 0.

Księżak: Stopierzyński 26, Fatz 17, Kucharek 16, Kobus 11, Leszczyński 10, Bodych 8, Jakubiak 6, Grod 1.

Dziki Warszawa - Elektrobud-Investment ZB Pruszków 72:78 (19:26, 20:18, 21:15, 12:19)

Dziki: Dębski 16, Gospodarek 13, Krefft 12, Tokarski 12, Wojtyński 11, Grochowski 4, Jarmakowicz 4, Koźluk 0, Marchoff 0.

Elektrobud-Investment ZB: Szwed 24, Suliński 23, Kierlewicz 18, Tyszka 9, Czosnowski 2, Sobczak 2, Dalkowski 0, Drewniak 0, Proczek 0.

Energa Kotwica Kołobrzeg - Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk 107:114 (24:10, 21:21, 23:26, 19:30, d. 10:10, 10:17)

Energa Kotwica: Dymała 22, Kruszczyński 16, Wątroba 14, Kulon 13, Robak 13, Struski 13, Stankowski 9, Wyszkowski 5, Pawlak 2, Sadło 0.

Grupa Sierleccy-Czarni: Kordalski 33, Musiał 32, Pabian 15, Pieloch 13, Kurpisz 9, Śmigielski 8, Kulikowski 2, Przyborowski 2.

TS Wisła Chemart Kraków - Weegree AZS Politechnika Opolska 62:83 (14:26, 24:17, 8:15, 16:25)

Wisła Chemart: Rajewicz 19, Chrabota 11, Krakowiak 10, Włodarczyk 9, Żaczek 5, Bogdanowicz 3, Czyż 3, Gorgoń 2, Hicks 0, Maj 0, Wojciechowski 0, Zgłobicki 0.

Weegree AZS Politechnika: Brenk 15, Wilk 15, Jankowski 14, Kaczmarzyk 12, Łabinowicz 10, Jodłowski 9, Piszczatowski 4, Skiba 2, Szymański 2, Krajewski 0.