EBL. Szalony pościg Anwilu w czwartej kwarcie jednak nieudany! MKS znów pokonał włocławian

Faza play-off bardzo oddala się od Anwilu Włocławek. Drużyna Przemysława Frasunkiewicza doznała kolejnej, już piętnastej porażki w tym sezonie! MKS Dąbrowa Górnicza odniosła zwycięstwo, chociaż goście walczyli do samego końca.

Patryk Pankowiak
Andy Mazurczak Materiały prasowe / Dorota Murska / Na zdjęciu: Andy Mazurczak
MKS pokonał 28 października Anwil we Włoclawku po dogrywce 101:98. Była to wtedy spora sensacja. Teraz, blisko trzy miesiące później, zespół z Dąbrowy Górniczej znów okazał się lepszy od trzykrotnych mistrzów Polski, ale tym razem o niespodziance nie ma mowy. MKS poczynił olbrzymi progres, a Anwil? Anwil doznał właśnie ósmej porażki w swoim dziewiątym ostatnim występie.

Podopieczni Alessandro Magro zwyciężyli 87:84. Goście walczyli zaciekle w czwartej kwarcie, ale straty, które mieli po trzech odsłonach (53:72), okazały się zbyt duże.

Już pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 31:18, a pewnym momencie MKS prowadził nawet 22 punktami. Anwil po świetnej końcówce spotkania, celnym rzucie za trzy i wsadzie w kontrze Ivana Almeidy mimo wszystko był w stanie zbliżyć się do rywali na zaledwie trzy "oczka" (84:87)!

Szalony pościg włocławian mógł zakończyć się happy-endem, bo Anwil miał dwa potencjalne rzuty na dogrywkę, które oddał Almeida, jednak Kabowerdeńczyk dwukrotnie się pomylił. Drugi rzut, po stracie Lee Moore'a przy wybiciu piłki z autu, byłby zaliczony za dwa punkty, bo skrzydłowy pod presją czasu nadepnął na linię.

Moore w 34 minuty zdobył 23 punkty i dziewięć asyst, popełnił co prawda pięć na 19 strat zespołu, ale trafił solidne 10 na 16 oddanych rzutów z pola. Świetny był Andy Mazurczak, który wywalczył 22 "oczka", wykorzystując 4 na 5 prób za trzy. M.J. Rhett zaczął mecz od trafienia pięciu rzutów z rzędu, a ostatecznie wywalczył 19 punktów i pięć zbiórek.

Dla Anwilu 21 punktów wywalczył Kyndall Dykes, a 18 miał ich Ivan Almeida. Wszechstronny lider włocławian zapisał przy swoim nazwisku dodatkowo sześć zbiórek, siedem asyst, cztery przechwyty oraz pięć strat. Indywidualne popisy Almeidy w czwartej kwarcie mogły odmienić losy spotkania.

Krzysztof Sulima miał wskaźnik plus/minus na poziomie +16, a Artur Mielczarek +14. Kiedy Walerij Lichodiej przebywał na parkiecie (12 minut), jego drużyna była o aż 20 punktów gorsza od przeciwników.

MKS odniósł szósty triumf w swoim siódmym ostatnim występie i z bilansem 10-13 wciąż ma spore szanse na awans do fazy play-off! Awans do najlepszej ósemki oddala się natomiast od "Rottweilerów", drużyna z Włocławka poniosła 15. porażkę w sezonie 2020/2021, a czwartą od momentu, gdy objął ją Przemysław Frasunkiewicz.

Anwil był osłabionym brakiem Shawna Jonesa i Curtisa Jerrellsa, który doznał kontuzji w meczu z Legią Warszawa.