VTB. Solidny gong na starcie. Tym razem "zastalowa maszyna" została w blokach startowych

Fatalne wejście w mecz miało znaczenie dla całego przebiegu spotkania. Enea Zastal BC Zielona Góra bez kolejnej wygranej w lidze VTB - mistrzowie Polski przegrali we własnej hali z Chimkami Moskwa 70:89.

Krzysztof Kaczmarczyk
Igor Wialcew i Łukasz Koszarek (z piłką) PAP / Lech Muszyński / Na zdjęciu: Igor Wialcew i Łukasz Koszarek (z piłką)
Chimki wzięło wielki rewanż za porażkę we własnej hali. Otwarcie meczu w Zielonej Górze goście mieli imponujące - po siedmiu minutach prowadzili 25:4!

Zastal fatalnie rozpoczął. W pierwszej kwarcie miał 0/7 z dystansu, popełnił aż 6 strat i zaliczył zaledwie 25 procent skuteczności rzutów z gry.

Podopieczni Żana Tabaka nie potrafili złapać swojego rytmu. Nie siedział rzut z dystansu, rywale doskonale zatrzymali też szybki atak mistrzów Polski - Chimki rekordowo prowadziły aż 66:33, a do przerwy wykorzystały świetne 10 z 14 rzutów zza łuku.

Wynik wyglądał nieco lepiej, gdy wstrzelił się Adam Smith (finalnie 17 punktów, najwięcej w drużynie) a zielonogórzanie zaliczyli serię 10:0. W pewnym momencie udało im się nawet zmniejszyć straty do 14 "oczek", ale o odwróceniu losów meczu nie było szans.

Zastal wykorzystał zaledwie 7 z 26 prób z dystansu. Popełnił też 20 strat. Zupełnie nie funkcjonował też Skyler Bowlin. Gospodarze mają za sobą najgorszy występ w sezonie, po którym osuną się na szóstą pozycję w tabeli VTB.

Tabak po raz kolejny nie mógł skorzystać z usług Geoffreya Groselle'a - ten nadal boryka się z urazem barku, do gry ma wrócić do dwóch tygodni. Chimki w Zielonej Górze pojawiły się z kolei bez swojej największej gwiazdy Alexe'a Shveda, który ma problemy z plecami.

Enea Zastal BC Zielona Góra - Chimki Moskwa 70:89 (8:30, 22:27, 18:11, 22:21)

Zastal: Adam Smith 17, Rolands Freimanis 13, Janis Berzins 11, Krzysztof Sulima 10, David Brembley 5, Skyler Bowlin 4, Kris Richard 3, Cecil Williams 3, Łukasz Koszarek 2, Filip Put 2.

Chimki: Errick McCollum 18, Sergey Karasev 14, Viacheslav Zaitcev 14, Jordan Mickey 12, Evgeny Voronov 8, Egor Vialtsev 8, Anton Ponkrashov 7, Sergey Monia 3, Maxim Barashkov 3, Vladislav Sharapov 2, Sergey Klyuev 0, Evgeny Valiev 0.