Wygrał Torrell Martin: Śląsk Wrocław - Kotwica Kołobrzeg 78:74

Choć na kilka minut przed końcem meczu koszykarze Kotwicy Kołobrzeg prowadzili we Wrocławiu pięcioma punktami, Torrell Martin niemal w pojedynkę przechylił szalę zwycięstwa na korzyść Śląska. Co ciekawe, jeszcze kilka godzin przed meczem występ Amerykanina był wielką niewiadomą.

Grzegorz Grajdura

Po wtorkowym pojedynku z Dynamem Moskwa znów bowiem odezwały się przeciążone kolana Martina, a lekarze zalecili przerwę w występach. Jak się okazało w sobotni wieczór, omal nie przekreślili tym samym wygranej Śląska. - Cieszę się, że miałem swój wkład w to zwycięstwo, a przede wszystkim dziękuję kolegom za zaufanie. Bo bez ich podań nie miałbym nawet okazji oddać rzutu - przyznał skromnie bohater meczu.

Kotwica na papierze wygląda dużo słabiej niż moskiewskie Dynamo, ale i tak wrocławianie zmuszeni byli walczyć do samego końca o wygraną, która przybliża ich do 4. miejsca przed fazą play off. - Gramy ostatnio bardzo dużo spotkań, nie ma czasu na normalne treningi a co dopiero na odpoczynek. Stąd w takich właśnie meczach wychodzi zmęczenie i w konsekwencji brak szybkości - tłumaczył swoich zawodników trener Rimas Kurtinaitis. Śląsk rozpoczął ten mecz od mocnego uderzenia, po 6 punktach Jareda Homana, 5 "oczkach" Dominika Tomczyka i 2 osobistych Aivarasa Kiausasa prowadząc 13:2. Wtedy to na parkiecie pojawił się Tomasz Cielebąk, wnosząc wiele dobrego w grę ofensywną Kotwicy. Po jego "trójce" było już tylko 13:9, a jego kolejny rzut zza linii 6,25 metra ustalił wynik pierwszej kwarty na 24:21. Kołobrzeżanom nie udało się zbliżyć do gospodarzy, bo w drugiej odsłonie swój koncert rozpoczął Martin. Po pięciu punktach z rzędu Amerykanina i efektownym wsadzie Dominika Tomczyka Śląsk prowadził 42:33, a na przerwę schodził przy wyniku 44:36.

W szatni celowniki wrocławian uległy kompletnemu rozregulowaniu, bo w całej trzeciej kwarcie udało się im trafić tylko 2 rzuty z gry, przy 9 celnych rywala. Szczególnie dobrze radziło sobie trio Chris Daniels - Brandon Armstrong - Alvin Snow. Po "trójce" tego ostatniego równo z syreną kończącą tę część gry, Kotwica odskoczyła na 60:52. Ciężar gry w ostatnich 10 minutach wziął na swoje barki Torrell Martin, wspomagany przez Olivera Stevicia (6 punktów w tej części gry) i Bartosza Diduszkę (5). Amerykański skrzydłowy najpierw rzutem za trzy doprowadził do remisu po 65, a 2 minuty później dwiema kolejnymi "trójkami" wyprowadził wrocławian na prowadzenie 73:72. Gwóźdź do trumny kołobrzeżan wbił Diduszko, trafiając podobnie jak kolega z zespołu zza linii 6,25.

Niewielka wygrana pozwoliła Śląskowi przynajmniej na 24 godziny trafić na 2. miejsce w ligowej tabeli. Wrocławian czeka teraz derbowy pojedynek w Wałbrzychu (koszykarze Górnika niemal w komplecie obserwowali sobotni mecz w hali Orbita). Natomiast Kotwicę już do końca rundy zasadniczej czekają mecze o wysoką stawkę. Na początek nad Morze przyjedzie Polpak Świecie. Ale na kolejne ligowe emocje przyjdzie nam czekać aż 2 tygodnie, z przerwą na Mecz Gwiazd.