Ten mecz nie mógł skończyć się inaczej. Czerwona lampka świeci się coraz mocniej

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Zbigniew Meissner / Na zdjęciu: Zawodnik GTK Gliwice Filip Put i Luke Petrasek z Anwilu Włocławek

Jeszcze nigdy GTK Gliwice nie pokonało Anwilu Włocławek w Energa Basket Lidze. I w czwartek tej czarnej serii przerwać się nie udało. "Rottweilery" mają teraz bilans z śląskim klubem 10:0. Tym razem włocławianie wygrali 88:62.

GTK nawet w pełnym składzie nie byłoby faworytem tego meczu, a w musiało sobie radzić bez chorych Daniela Gołębiowskiego i Kristijana Krajiny.

Dodatkowo niemal prosto z łóżka (po zaledwie jednym treningu) do gry wszedł Damonte Dodd. Pod koszem trener Maros Kovacik pozostawał zatem niemal bez rotacji, bo Amerykanin był jego jedynym środkowym do dyspozycji.

"Rottweilery" zaczęły solidnie. Znakomite otwarcie miał Luke Petrasek, goście szybko trafili też cztery "trójki" (łącznie w meczu 14/37 w tym elemencie). Potem jednak nastąpiła dekoncentracja.

Gliwiczanie dzięki temu trzymali się w grze. Na przerwę schodzili, przegrywając tylko 31:39, a mogło być jeszcze lepiej, gdyby nie zaledwie 4/10 z linii rzutów wolnych i fatalna skuteczność na dystansie (3/15).

Anwil po zmianie stron wrócił jednak do swojej lepszej gry. Męczył rywali pod koszem, gdzie problemy z faulami miał już Dodd. Doszła też mocniejsza defensywa i wróciły trafienia z dystansu.

Z minuty na minutę słabła też energia GTK, gdzie Filip Put, Jabarie Hinds czy Aleksander Wiśniewski praktycznie nie schodzili z parkietu. Anwil swobodnie wszystko kontrolował i finalnie pewnie dowiózł swoją wygraną numer 20. do końcowej syreny.

Jonah Mathews miał 16 punktów, Ziga Dimec 6/7 z gry, a Marcin Woroniecki trafił cztery "trójki". Triumf w Gliwicach sprawia, że "Rottweilery" pozostają w walce o drugie miejsce po rundzie zasadniczej. Do końca drużynie Przemysława Frasunkiewicza pozostały wyjazdowe mecze z Enea Abramczyk Astorią Bydgoszcz i HydroTruckiem Radom.

GTK przegrało siódmy mecz z rzędu. Ma jeszcze spotkania w Lublinie z Polskim Cukrem Pszczółką Startem oraz domowe starcia z Grupa Sierleccy Czarnymi Słupsk i King Szczecin. To będzie wielka wojna o utrzymanie się w Energa Basket Lidze.

GTK Gliwice - Anwil Włocławek 62:88 (16:22, 15:17, 10:25, 21:24)

GTK: Jabarie Hinds 18, Filip Put 17, Aleksander Wiśniewski 9, Jonathan Williams 7, Damonte Dodd 6 (10 zb), Kacper Radwański 5, Aleksander Busz 0.

Anwil: Jonah Mathews 16, Ziga Dimec 14, Luke Petrasek 13, Marcin Woroniecki 12, Michał Nowakowski 12, James Bell 8, Kamil Łączyński 7, Sebastian Kowalczyk 4, Alex Olesiński 2, Maciej Bojanowski 0, Szymon Szewczyk 0.