Grupa A: USA i Chiny bez porażki

Amerykanki i Chinki z kompletem zwycięstw prowadzą po trzech seriach gier w grupie A. Niesamowitym finiszem popisały się Czeszki w meczu z Chorwatkami.

Jacek Konsek

Amerykanki bezproblemowo odprawiły z kwitkiem kolejnego rywala i umocniły się na pozycji lidera w grupie A. Tym razem nic do powiedzenia nie miały Turczynki, które jednak w premierowej odsłonie dotrzymywały kroku główny faworytkom do złotego medalu.

W kolejnej odsłonie dominowały już Amerykanki, które ostatecznie triumfowały 86:58 i razem z Chinkami mają komplet zwycięstw. Obie drużyny zmierzą się w bezpośrednim starciu w ostatniej kolejce.

18 punktów dla USA wywalczyła Angel McCoughtry, a 16 dołożyła Tina Charles. Obie koszykarki miały również po siedem zbiórek.

Czeszkom po trzech kwartach zaglądało w oczy widmo trzeciej porażki na londyńskim turnieju. Ostatnia kwarta była jednak popisem naszych południowych sąsiadek, które wygrały tę część 32:10 a cały mecz 89:70. Tym samym są bliżej awansu do najlepszej ósemki.

Katerina Elhotova zdobyła dla zwyciężczyń 20 oczek.

Wcześniej pewne dwa punkty do swojego dorobku dopisały Chinki, które rozbiły Angolę 76:52. Prawdziwą dominację azjatycki zespół zaprezentował tuż po przerwie, kiedy to w stosunku 24:6 wygrał trzecią odsłonę.

Chiny - Angola 76:52 (15:13, 18:18, 24:6, 19:15)

Chiny: N. Chen 15, Ma 15, Gao 8, Zhao 7, Ji 6, Miao 6, Li 5, Song 4, Wei 4, Guan 2, Zhang 2, X. Chen 2.

Angola: Guadalupe 12, Tomas 11, Jorge 10, Mauricio 9, Camufal 4, Manuel 4, Vicente 2, Cardoso 0, Eusebio 0, Filipe 0.

Chorwacja - Czechy 70:89 (19:22, 20:23, 21:12, 10:32)

Chorwacja: Mandir 20, Lelas 15, Ivezic 9, Vrsaljko 8, Jelavic 6, Sliskovic 4, Misura 3, Ciglar 3, Ivankovic 2, Karcic 0, Salopek 0, Mazic 0.

Czechy: Elhotova 20, Burgrova 19, Viteckova 18, Vesela 12, Horakova 11, Kulichova 6, Hanusova 3, Bartonova 0, Peckova 0.

USA - Turcja 89:58 (19:16, 22:10, 22:21, 26:11)

USA: McCoughtry 18, Chalres 16, Whalen 14, Augustus 9, Bird 8, Jones 8, Taurasi 7, Moore 5, Cash 2, Parker 2, Catchings 0.

Turcja: Holingsvorth 11, Vardarli 11, Tuncluer 7, Palazoglu 7, Kartaltepe 6, Ivegin 6, Dalgalar 2, Canitez 2, Alben 2, Yilmaz 2, Horasan 2, Caglar 0.