Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Najwyższe miejsce solistki reprezentującej Polskę w historii mistrzostw Europy

Jekatierina Kurakowa zajęła piątą lokatę podczas mistrzostw Europy Tallin 2022 w łyżwiarstwie figurowym w rywalizacji solistek.

PZ
 Jekatierina Kurakowa Getty Images / Jamie Squire / Na zdjęciu: Jekatierina Kurakowa
Urodzona w Moskwie Jekatierina Kurakowa może reprezentować Polskę od 2019 roku. W mistrzostwach Europy seniorek zadebiutowała w sezonie 2020. Wówczas zamknęła czołową dziesiątkę. W Tallinie piątą lokatę zajmowała już po programie krótkim, w którym poprawiła rekord życiowy z 66,80 punktu na 67,47.

W drugiej części rywalizacji 19-letnia zawodniczka zaliczyła czysty przejazd i ponownie ustanowiła najlepsze wyniki w karierze. W programie dowolnym łyżwiarka klubu MKS Axel Toruń wykonała: kombinację potrójnego lutza z eulerem i potrójnym flipem, potrójnego lutza (solo), potrójnego toeloopa, podwójnego aksla, a także sekwencję potrójnego salchowa z podwójnym akslem. Zaprezentowała też kombinację potrójnego rittbergera z podwójnym toeloopem oraz potrójnego rittbergera (solo). Uzyskała 137,26 punktu (wcześniejsza życiówka wynosiła 135,39), co dało łącznie końcowy rezultat 204,73.

Kurakowa zachowała piąte miejsce. To najlepsze osiągnięcie solistki reprezentującej Polskę w historii europejskiego czempionatu w łyżwiarstwie figurowym. Dotychczas najwyżej z Biało-Czerwonych znalazły się Zuzanna Szwed (siódma w latach 1993 i 1996) oraz Anna Rechnio (7. w 1994 roku).

ZOBACZ WIDEO: Ekstremalna sytuacja w Zakopanem. "Było niebezpiecznie"

Podopieczna Lorenzo Magriego i Angeliny Turenko zdobyła kwalifikację do igrzysk olimpijskich 2022 we wrześniu 2021 roku podczas zawodów w Oberstdorfie.

Na podium w stolicy Estonii stanęły trzy Rosjanki: Kamiła Walijewa (259,06), Anna Szczerbakowa (237,42) i Aleksandra Trusowa (234,36). Na czwartej pozycji została sklasyfikowana Belgijka Leona Hendrickx (207,97).

W sobotę odbyły się też zmagania par tanecznych. Polska para Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew zajęła czternastą lokatę. Podczas mistrzostw Europy 2019 ten duet był piąty.

Czytaj także: Polki mistrzyniami Europy.

Czy Jekatierina Kurakowa będzie w czołowej dziesiątce igrzysk olimpijskich 2022?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (2)
 • yes Zgłoś komentarz
  Pamiętam Szwed i Rechnio z okresów ich startów. One były i są najlepsze z Polek. Dziwne, że pożyczyli zawodniczkę nie zdobywającą tytułów.
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×