Piotr Michalski mistrzem Europy!

Piotr Michalski zdobył złoty medal w rywalizacji na 500 metrów podczas trzeciego dnia mistrzostw Europy Heerenveen 2022!

PZ
Piotr Michalski Materiały prasowe / PZŁS/Rafał Oleksiewicz / Na zdjęciu: Piotr Michalski
W zmaganiach na 500 metrów Polacy wystąpili w trzech ostatnich parach. W ósmym pojedynku rywalizowali Damian Żurek i Haavard Lorentzen, dziewiątym Marek Kania oraz Ignat Gołowaciuk, w dziesiątym Piotr Michalski, a także Kai Verbij.

Michalski miał drugi czas otwarcia (9.72). Metę minął z najlepszym rezultatem 34.602. Na miejscach od drugiego do czwartego zostali sklasyfikowani gospodarze, Holendrzy: Merijn Scheperkamp (34.616), Dai Dai Ntab (34.764) i Verbij (34.769). Kania był ósmy (35.079), Żurek - dwunasty (35.309).

W grudniu 2021 roku Michalski poprawił rekordy Polski na 500 oraz 1000 metrów. Dotychczas jego największym osiągnięciem było czwarte miejsce ze stycznia 2021 roku w zawodach Pucharu Świata właśnie na torze Thialf w Heerenveen. W sezonie 2021/2022 27-letni Polak najwyżej w tym cyklu znalazł się w Salt Lake City, gdzie uzyskał szósty wynik. W sobotę podczas europejskiego czempionatu podopieczny trenera Tuomasa Nieminena był szósty na dystansie kilometra.

Siódmą lokatę w konkurencji 1000 metrów zajęła Karolina Bosiek (1:16.766). Przed 4-krotną medalistką mistrzostw świata juniorek z 2019 roku znalazły się trzy Holenderki i trzy Rosjanki. Mistrzowski tytuł obroniła Jutta Leerdam (1:13.602). Na drugim stopniu podium stanęła triumfatorka sobotnich 500 metrów - Femke Kok (1:14.801), trzecim zaś - Daria Kachanowa (1:14.943).

Holenderki ustrzeliły dublet również w wyścigu masowym. Jako pierwsza finiszowała Irene Schouten. Srebrny medal wywalczyła Marijke Groenewoud, a brązowy Jelizawieta Gołubiewa. Bosiek zajęła ósmą pozycję, a Magdalena Czyszczoń - trzynastą.

15. czas na 1500 metrów miał Jakub Piotrowski (1:48.236), 16. Zbigniew Bródka (1:48.368), 18. Marcin Bachanek (1:49.121). W czołowej trójce znaleźli się: Kjeld Nuis  (1:43.608), Thomas Krol (1:43.916) i Allan Johansson (1:44.164). W biegu ze startu wspólnego Bródka był 21., a Artur Janicki - trzynasty. Zwyciężył Bart Swings. Drugi finiszował Livio Wenger, brązowy krążek zdobył Rusłan Zacharow.

W wyścigu drużynowym na 6 okrążeń szósta była reprezentacja w składzie: Bosiek, Czyszczoń i Kaja Ziomek (3:09.557). Nie startowała Natalia Czerwonka, która miała kontakt z zakażoną koronawirusem Natalią Jabrzyk. Pierwotnie 33-letnią panczenistkę miała zastąpić Olga Kaczmarek. 18. zawodniczka sobotnich zmagań na 1500 metrów też otrzymała jednak pozytywny wynik testu na COVID-19. W tej sytuacji w wyścigu na 2400 metrów wzięła udział sprinterka Kaja Ziomek. Wygrały Holenderki: Ireen Wüst, Irene Schouten, Antoinette de Jong (2:54.128). Na drugim stopniu podium stanęły Norweżki (2:58.544), trzecim zaś - Rosjanki (2:59.323).

Czy Piotr Michalski zdobędzie medal igrzysk olimpijskich 2022?