Średnia inauguracja polskich panczenistów. Andżelika Wójcik najlepsza z Polaków

Czołowi panczeniści pierwsze starty w tegorocznej edycji Pucharu Świata mają już za sobą. Najlepiej z Biało-Czerwonych spisała się Andżelika Wójcik zajmując 6. miejsce w biegu na 500 metrów.

Andrzej Podgórski
Andżelika Wójcik Materiały prasowe / PZŁS/Rafał Oleksiewicz / Na zdjęciu: Andżelika Wójcik
Pucharowa inauguracja sezonu 2022/23 odbyła się w norweskim Stavanger. Docelową imprezą dla panczenistów będą w tym sezonie Mistrzostwa Świata w Heerenveen, które odbędą się w dniach 2-5 marca 2023.

Andżelika Wójcik zajęła 6. miejsce w biegu na 500 metrów. Polka pokonała dystans z czasem 38.25. Do podium zabrakło jej zaledwie 0.08 sekundy. Zawody wygrała Min Sun-Kim (37.55), drugie miejsce zajęła Jutta Leerdam (38.06), a trzecia była Miho Takagi (38.17).

Na tym samym dystansie dobrze powiodło się także mężczyznom. Piotr Michalski zajął 8. miejsce, Damian Żurek uplasował się na 11. pozycji, a Marek Kania był 13. Różnice między zawodnikami były stosunkowo małe, o czym świadczy fakt, że każdy z Polaków stracił do zwycięzcy poniżej sekundy.

W biegu drużynowym kobiet bardzo dobrze spisały się Polki, które zostały sklasyfikowane tuż za podium. Karolina Bosiek, Magdalena Czyszczoń i Olga Kaczmarek z czasem 3:06.31 zajęły czwarte miejsce ustępując jedynie Kanadyjkom, Holenderkom i Japonkom. Drużyna męska została zdyskwalifikowana.

W rywalizacji na 1000 metrów najlepiej zaprezentowała się Bosiek, która zajęła 9. miejsce. Wójcik była jedenasta, a debiutująca na tym poziomie Natalia Jabrzyk była ostatnia. Piotr Michalski na tym dystansie uplasował się dopiero na 18. pozycji i spadnie przez to spadnie do grupy B.

22-letnia Bosiek awansowała do finału biegu masowego. Ostatecznie zajęła w nim 12. miejsce. Polka startowała także na dystansie 1500 metrów. Nie powiodło jej się jednak najlepiej, bowiem została sklasyfikowana na 15. miejscu.

Magdalena Czyszczoń zanotowała świetny start na 3000 metrów w grupie B. Polska panczenistka zajęła 2. miejsce i w kolejnym pucharowym starcie na tym dystansie wystąpi już z w gronie najlepszych zawodniczek.

Kolejna rewolucja w skokach narciarskich? "Nie takie rzeczy były robione"