MotoGP: Simoncelli znów z pole position

Marco Simoncelli z Hondy Gresini wystartuje z pierwszego pola do wyścigu Dutch TT na holenderskim torze Assen. Włoch, jeżdżący w tym roku bardzo nierówno, minimalnie (o 0.009s) pokonał Bena Spiesa z Yamahy - to najlepszy w tym roku wynik Amerykanina.

Paweł Krupka

Pierwszy rząd uzupełni lider klasyfikacji generalnej i najlepszy z trójki motocyklistów fabrycznego zespołu Repsol Honda - Casey Stoner. Australijczyk zaliczył w drugim treningu upadek, podobnie jak obaj jego koledzy: Andrea Dovizioso (pęknięta jedna z kości stopy) i Hiroshi Aoyama, zastępujący w ten weekend Daniego Pedrosę. Mimo urazu, Włoch zdołał wywalczyć piąte miejsce na starcie. Przed nim znalazł się jeszcze broniący tytułu mistrzowskiego Jorge Lorenzo.

Po wielkich nadziejach w pierwszym treningu, gdy Valentino Rossi na zmodyfikowanym motocyklu Ducati GP11.1 zajął drugie miejsce, przyszło rozczarowanie: Włoch uplasował się zaledwie na jedenastej lokacie. Lepszy był m.in. jego partner, Nicky Hayden na standardowej maszynie, który zajął dziewiąte miejsce.

W kategorii 125ccm pierwsze pole startowe wywalczył Maverick Vinales, a w Moto2 najlepszy był Stefan Bradl. Wyścigi Dutch TT wyjątkowo rozgrywane są w sobotę. Klasa MotoGP rozpocznie zmagania o godzinie 15:00.