Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Zapowiedź 55. Rajdu Wisły

W tym roku na odcinkach specjalnych rozegra się już 55-ta edycja kultowego Rajdu Wisły (5-6 września 2008). Po zawirowaniach budżetowych w 2003 roku impreza z Wisły przeniosła się do Jastrzębia Zdroju i odbyła pod nazwą Rajdu Śląskiego. W imprezie triumfował wówczas Tomasz Czopik, zmierzający po swój jedyny tytuł Mistrza Polski.

Jacek Mazur
Jacek Mazur

W 2004 roku rajd w ogóle się nie odbył, a rok później nastąpiła reaktywacja pod nazwą 52. Śląski Rajd Wisły, choć bazą imprezy były Czechowice-Dziedzice, a nie tytułowa Wisła. Rajd został także zdegradowany do klasyfikacji Pucharu PZM. W klasie gość zwyciężył wówczas debiutujący w doszczętnie rozbitej później na testach Subaru Imprezie N10, Piotr Maciejewski. Druga pozycja przypadła późniejszemu zwycięzcy Pucharu Peugeota 206, Łukaszowi Habajowi, a na trzeciej i pierwszej wśród pucharowiczów znalazł się niestartujący już Grzegorz Harlos w Oplu Astrze. Paweł Danys jako jedyny do tej pory startujący zawodnik z pierwszej dziesiątki ówczesnej edycji w kolejnej Astrze ukończył imprezę na trzeciej pozycji w klasyfikacji Pucharu PZM.

W sezonie 2006 przywrócono już tradycyjną formę imprezie i cała kawalkada zawodników przeniosła się na oficjalny start na Plac Hoffa do Wisły. Tam też powitano zwycięzców imprezy, którymi byli w klasie gość Tomasz Kuchar (Subaru Impreza), a komplet punktów dla zawodników rywalizujących w Pucharze PZM przypadł nieco niespodziewanie Sławomirowi Sawickiemu (Renault Clio). Dodatkowo w ramach drugoligowego rajdu puszczono Puchar Peugeota 206, w którym najlepszy okazał się, drugi rok wcześniej, Habaj.

2007 rok to już pierwsze starania organizatorów o powrót rajdu do cyklu Mistrzostw Polski i mała nowość w Pucharze PZM. Rajd rozpoczął się piątkowym prologiem na ulicach miasta. Ta próba zgromadziła przy trasie kilkutysięczną publiczność, niewidywaną zazwyczaj podczas rund Pucharu PZM. Na odcinkach w klasie gości tradycyjnie rywalizacja nie ustępowała tej z Mistrzostw Polski. Zbigniew Cieślar startujący treningową Imprezą Sebastiana Frycza zdominował rywalizację oddając Adamowi Zdeblowi (Mitsubishi Lancer) tylko jeden odcinek specjalny. W Pucharze PZM drugi raz z rzędu zwyciężył Sawicki, wychodząc wówczas na czoło klasyfikacji. Drugie miejsce przypadło Mariuszowi Małyszczyckiemu (Citroen C2R2), a trzeci finiszował "chłopak z sąsiedztwa", Paweł Wisełka (Opel Astra).

Tegoroczna edycja zgromadziła na liście zgłoszeń 86 załóg. Rajd, który będzie rozgrywany według podobnego schematu jak rok wcześniej – z piątkowym odcinkiem specjalnym na ulicach Wisły, jest oficjalnym kandydatem do Mistrzostw Polski na sezon 2009. Wśród klasy gość faworytem jest Daniel Chwist niewidziany na odcinkach specjalnych od Rajdu Polski (Mitsubishi Lancer), ale zapewne życia nie będą mu ułatwiali debiutujący w aucie R3 Zbigniew Cieślar (Clio) i kolejny "lokalny as", Bartłomiej Grzybek (Honda Civic).

Wśród pucharowiczów wielka solidarność. Z pierwszej dziesiątki na liście zgłoszeń brakuje tylko Macieja Krzyszychy, a pozostali zawodnicy nie odpuszczają trzeciej od końca eliminacji Pucharu PZM. Nie zabraknie na pewno emocji, bowiem w czołówce jest bardzo ciasno jeśli chodzi o punkty. Zwycięzca poprzedniej eliminacji, Paweł Hankiewicz (Peugeot 206 RC) zgromadził do tej pory 37 oczek, o jedno mniej ma na swoim punkcie jeden z najbardziej doświadczonych zawodników, jeśli chodzi o liczbę startów w Rajdach Wisły, Paweł Danys (Honda Civic). Piotr Jędrusiński (Honda Civic) ma w tej chwili 34 punkty, a Piotr Sopoliński (Opel Astra OPC) zgromadził ich 33. Jarosław Szeja (Peugeot 206 RC) mimo niezbyt udanego sezonu i zgromadzeniu 30 punktów też będzie się liczył na "swoich" trasach.

Organizatorzy w tym sezonie dla uatrakcyjnienia rywalizacji skłonili się do przeniesienia części odcinków w okolice Jastrzębia Zdrój. Przy Wiśle pozostaje rozgrywany już od lat w różnych konfiguracjach Hażlach, a dwa pozostałe odcinki specjalne, Cisówka i Ruptawa-Bzie to odcinki, które będą rozgrywane na południe od Jastrzębia Zdrój.

Harmonogram 53 Rajdu Wisły

Nr Miejsce Czas startu
- Piątek 5 września 2008
- Start Rajdu, Wisła, Plac Hoffa 17:00
OS1 Wisła Super OS 19:00
- Sobota 6 września 2008
OS2 Cisówka 08:43
OS3 Hażlach 09:31
OS4 Rupotwa-Bzie 10:14
OS5 Cisówka 11:32
OS6 Hażlach 12:20
OS7 Rupotwa-Bzie 13:03
OS8 Cisówka 14:21
OS9 Hażlach 15:09
OS10 Rupotwa-Bzie 15:52
- Meta Rajdu, Wisła, Plac Hoffa 18:27

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×