Hamilton wygrywa morderczy wyścig w Australii! Pech Kubicy

Zaledwie siedmiu kierowców ukończyło odbywający się w piekielnym ukropie wyścig o Grand Prix Australii. Najlepszy okazał się Brytyjczyk Lewis Hamilton, który wyprzedził Nicka Heidfelda i Nico Rosberga. Robert Kubica nie ukończył wyścigu po tym, jak został uderzony przez Kazuki Nakajime.

Łukasz Czechowski

Już początek wyścigu zapowiadał emocję. Pierwsza trójka po starcie nie uległa zmianie, ale już Felipe Massa spadł z 4. na 11. miejsce po tym, jak uszkodził przednie skrzydło, Kimi Raikkonen natomiast awansował z 15. na 8. pozycję. Jeszcze ciekawiej było z tyłu stawki, gdzie doszło do kolizji i na torze musiał pojawić się samochód bezpieczeństwa. Aż 5 kierowców, w tym m.in. świetny w kwalifikacjach Sebastian Vettel, udział w GP Australii zakończyło na pierwszym okrążeniu. Kilka minut później z wyścigiem pożegnał się także Adrian Sutil.

Przez kolejne okrążenia Polak jechał za zwiększającym dystans Hamiltonem, miał jednak bezpieczną przewagę nad 3. Heikkim Kovalainenem. Po 17. okrążeniach Kubica rozpoczął serię zjazdów na pierwsze tankowanie, a z wyścigu wycofywali się kolejni kierowcy: jadący w czołówce Jarno Trulli oraz David Culthard, który w walce z Massą rozbił samochód powodując drugi wyjazd samochodu bezpieczeństwa. Podczas neutralizacji do boksu wezwany został Kubica, któremu założono opony z miękkiej mieszanki, spadł jednak na 10. miejsce. Po restarcie dramat przeżyło Ferrari: najpierw jadący na 3. miejscu Raikkonen zaatakował Kovalainena, co zakończyło się wyjazdem na żwirowe pobocze i spadkiem na ostatnie miejsce, a chwilę później z powodu awarii na torze stanął Massa. Upalna pogoda dawała się we znaki kolejnym kierowcom i ich samochodom (Nelsinho Piquet i Takuma Sato) i na 26 okrążeń do mety o punkty walczyło zaledwie 11 bolidów.

Po 38. okrążeniach na prowadzeniu znajdował się Hamilton przed Kovalainenem, Heidfeldem i Rosbergiem. Na kolejnych miejscach - Rubens Barrichello oraz walczący o 6. miejsce Sebastien Bourdais, Kubica i Fernando Alonso. Mistrz świata, Raikkonen był ostatni i nie mógł poradzić sobie z Timo Glockiem. Na 45. okrążeniu Niemiec sam wykluczył się z walki rozbijając bolid i powodując trzeci wyjazd samochodu bezpieczeństwa. W boksie pojawił się Barrichello, za co po neutralizacji został ukarany przymusowym 10-sekundowym postojem.

Na 47. okrążeniu dramat dopadł Kubicę, w którego wjechał Japończyk Kazuki Nakajima. Obaj pojawili się w boksach, ale uszkodzeń bolidu BMW nie dało się naprawić i Polak stracił szanse na pierwsze punkty w sezonie 2008. Na 8 okrążeń przed metą na torze było już tylko 9 zawodników: Hamilton, Heidfeld, Rosberg, Bourdais, Alonso, Kovalainen, Raikkonen, Barrichello i Nakajima. Emocje jednak trwały do końca, bowiem na 4 okrążenia przed końcem wycofać musiał się Raikkonen, a chwilę później ? jadący na 4. pozycji debiutant Bourdais. Na przedostatnim okrążeniu Kovalainen skutecznie zaatakował Alonso, ale na prostej startowej Hiszpan odzyskał straconą pozycję. Na czele niezagrożony do mety dojechał Hamilton odnosząc swoje 5. zwycięstwo w karierze.

Aktualizacja: Rubens Barrichello po wyścigu został decyzją sędziów zdyskwalifikowany za zignorowanie czerwonego światła przy wyjeździe z parkingu. Na 6. miejsce awansował Nakajima, na 7. Bourdais, a 1 punkt zdobył Raikkonen.