Kokpit Kibice
Zobacz drużynę
  • Zobacz drużynę
  • Grupa A
  • Grupa B
  • Grupa C
  • Grupa D
  • Grupa E
  • Grupa F
  • Grupa G
  • Grupa H

Mundial 2018. Członkowie grupy Pussy Riot skazani za przerwanie finału MŚ

Trzy kobiety i mężczyzna, którzy wbiegli na boisku podczas meczu finałowego mistrzostw świata w piłce nożnej, spędzą w więzieniu 15 dni.
Michał Fabian
Michał Fabian
członkini Pussy Riot, która wbiegła na boisko podczas finału MŚ 2018 Getty Images / Catherine Ivill / Na zdjęciu: członkini Pussy Riot, która wbiegła na boisko podczas finału MŚ 2018

Sąd Rejonowy w Moskwie skazał czworo przedstawicieli grupy Pussy Riot na karę 15 dni pozbawienia wolności. Przypomnijmy: Olga Kuraczewa, Olga Paktuszowa, Weronika Nikułszyna oraz Piotr Wierziłow wtargnęli na boisko podczas niedzielnego finału mistrzostw świata Francja - Chorwacja (4:2), rozgrywanego na Łużnikach.

Intruzi zostali złapani przez stewardów (którym pomagał chorwacki obrońca Dejan Lovren - więcej o tym przeczytasz TUTAJ), a następnie doprowadzeni na komisariat policji. Do sieci trafiło wówczas nagranie z przesłuchania. Jeden z policjantów żałował, że nie żyjemy w 1937 roku (to nawiązanie do rządów Józefa Stalina; wówczas protestujących rozstrzeliwano).

Po przesłuchaniu postawiono im zarzuty popełnienia przestępstwa administracyjnego.

Sąd nałożył także dodatkową karę na troje członków Pussy Riot: Paktuszowa, Nikułszyna oraz Wierziłow dostali zakaz wstępu na imprezy sportowe przez trzy lata.

- Żałujemy, że przeszkodziliśmy sportowcom. Niestety FIFA jest zaangażowana w nieuczciwą grę. FIFA to przyjaciel szefów państw, którzy stosują represje, łamią prawa człowieka - powiedziała dziennikarzom Olga Kuraczewa po ogłoszeniu wyroku w moskiewskim sądzie.

Grupa Pussy Riot działa od 2011 r. Jej członkowie (głównie kobiety) protestują przeciwko polityce Władimira Putina. Prezydent Rosji oglądał niedzielny finał z loży VIP-owskiej, wraz z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem (ich zdjęcia z finału zobaczysz TUTAJ).

ZOBACZ WIDEO Mundial 2018. Chorwacja wielkim wygranym mundialu. "W mentalnym znaczeniu zostali mistrzami świata. Skradli nasze serca"

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
rt.com/skysports.com

Komentarze (4):

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×