Narciarstwo alpejskie. Szóste złoto Shiffrin. Maryna Gąsienica-Daniel z najlepszym wynikiem w historii startów w MŚ

Maryna Gąsienica-Daniel zajęła 12. miejsce w kombinacji na mistrzostwach świata w Cortinie D'Ampezzo. To najlepszy start Polki w historii jej występów w MŚ. Złoto zgarnęła Mikela Shiffrin, a podium uzupełniły Petra Vlhova i Michelle Gisin.

Arkadiusz Dudziak
Maryna Gąsienica-Daniel Getty Images / Martin Rauscher/SEPA.Media / Na zdjęciu: Maryna Gąsienica-Daniel
Po supergigancie zaliczanym do kombinacji zadowoleni mogli być gospodarze. Na czele były dwie Włoszki. Prowadziła Federica Brignone, a zaledwie o 0,01s przegrała z nią Elena Curtoni.

Znakomite slalomistki nie straciły jednak do nich wiele. Po supergigancie na trzecim miejscu plasowała się Mikaela Shiffrin, którą od Brignone dzieliło zaledwie 0.06s. Michelle Gisin była piąta i traciła 0,26s, a Petra Vlhova 0,4s. To były główne kandydatki do medalu.

Nieźle zaprezentowała się Maryna Gąsienica-Daniel. Polka górną część trasy przejechała nawet szybciej od liderki. Na dole była jednak znacznie wolniejsza, straciła ostatecznie 2,09s i zajmowała 23. lokatę po supergigancie.

W slalomie zawodniczki startowały w kolejności od najlepszej po pierwszym przejeździe do najgorszej. Dotychczasowa liderka Federica Brignone nie stanęła na wysokości zadania i zakończyła przejazd już na trzeciej bramce.

Liderką została więc Curtoni, która dojechała do mety bez większych problemów. Zdeklasowała ją jednak Mikaela Shiffrin. Amerykanka kapitalnie zaprezentowała się w slalomie i miała ponad dwie sekundy przewagi nad Włoszką. Źle zaprezentowała się także Ester Ledecka, która przejechała o 4 sekundy wolniej od Shiffrin.

Na drugie miejsce wskoczyła Michelle Gisin. Szwajcarka znakomicie przejechała górną część trasy, jednak w dalszej części nie potrafiła dotrzymać kroku Amerykance. Minimalnie wyprzedziła ją Petra Vlhova, która najwięcej do Shiffrin również straciła na dole.

Nikt już nie był w stanie zagrozić czołowej trójce. Wiele zawodniczek nie ukończyło slalomu. Nie były to jednak tylko narciarki specjalizujące się w konkurencjach szybkościowych. Do mety nie dojechała m.in. Wendy Holdener.

Slalom nie jest specjalnością Maryny Gąsienicy-Daniel, ale Polka zaprezentowała się na miarę swoich możliwości. Pojechała zachowawczo i bez większych problemów dotarła do mety. Nasza reprezentantka zajęła ostatecznie 12. miejsce i to jej najlepszy start w historii MŚ. Warto podkreślić, że uzyskała dziewiąty czas slalomu.

Narciarki nie mają jednak wiele czasu na odpoczynek. Już we wtorek odbędzie się slalom równoległy. W tej konkurencji w tym sezonie Maryna Gąsienica-Daniel plasowała się już w czołowej dziesiątce.