Dublet Szwajcarów w świątyni zjazdu. Ogromna sensacja na podium

Beat Feuz wygrał zjazd alpejskiego Pucharu Świata rozgrywany na legendarnym Streifie w Kitzbuehel. Tuż za nim uplasował się jego rodak Marco Odermatt. Sensacyjne podium zanotował reprezentant gospodarzy Daniel Hemetsberger.

Adrian Nuckowski
Beat Feuz PAP/EPA / Na zdjęciu: Beat Feuz
Streif to trasa, na której zawodnicy już po kilkunastu sekundach rozpędzają się do ponad 100 km/godz., a w kulminacyjnym momencie dobijają do 140 km/godz. W weekend zawodów pod Hahnenkamm melduje się ponad 50 tys. widzów. O prestiżu tych zmagań świadczą słowa Hermann Maiera. Wielokrotny medalista olimpijski i sześciokrotny triumfator zmagań na Streifie (pięć razy w supergigancie i raz w zjeździe) mawiał, że te zawody są dla alpejczyków ważniejsze niż igrzyska olimpijskie.

Trzecie zwycięstwo w karierze w Kitzbuehel zanotował Beat Feuz. Szwajcar nie popełnił na przestrzeni całej trasy żadnego poważnego błędu. Doświadczony alpejczyk uzyskał najlepsze międzyczasy na dolnym odcinku, gdzie liczy się przede wszystkim wyciśnięcie jak największej prędkości. 34-latek już po raz 16. w karierze stanął na najwyższym stopniu podium.

Drugą pozycję zajął aktualny lider Pucharu Świata, jego rodak Marco Odermatt. 24-latek fenomenalnie przejechał górny odcinek trasy, jednak w dolnym fragmencie popełnił duży błąd, przez który o mały włos nie zakończył rywalizacji. Ostatecznie stracił do Feuza 0,21 s., choć był krok od odniesienia najcenniejszego zwycięstwa w swojej karierze.

Sensacyjnie najlepszym z reprezentantów gospodarzy był Daniel Hemetsberger, który ukończył zmagania na doskonałym, trzecim miejscu. To pierwsze w karierze podium wywalczone przez młodego Austriaka.