Polacy o krok od wyjazdu do Pekinu!

Polscy szczypiorniści pokonali Islandię 34:28 i są o krok od zapewnienia sobie udziału w tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. By pojechać do stolicy Chin, wystarczy nie przegrać w niedzielę z najsłabszą we wrocławskim turnieju Argentyną.

Grzegorz Grajdura

Polacy podobnie jak piątkowe spotkanie z Szwecją rozpoczęli ten mecz od prowadzenia. Bardzo dobrze dysponowany Michał Jurecki zdobył dwa gole, po jednym dołożyli Tomasz Tłuczyński oraz Mariusz Jurasik i gospodarze imprezy prowadzili 4:0. Islandczycy pokonali tradycyjnie świetnie broniącego Sławomira Szmala dopiero w 8. minucie po rzucie z 9 metrów Arnora Atlasona. Potem Skandynawom szło jednak coraz lepiej i w 15. minucie po trafieniu Alexandra Peterssona dogonili „biało-czerwonych” na 7:5. To był wyraźny sygnał dla Bogdana Wenty, że czas już wprowadzić na parkiet Karola Bieleckiego. Było to na tyle konieczne, że chwilę potem urazu barku po strzelonej bramce nabawił się Marcin Lijewski i na boisku pojawił się dopiero w drugiej połowie.

W 19. minucie po karnym Snorri Gudjonssona było już tylko 8:7 dla Polski, a na dodatek karę 2 minut musiał „odsiedzieć” Grzegorz Tkaczyk. Sprawy w swoje ręce wziął Bielecki, zdobywając 2 gole w osłabieniu i wyprowadzając „biało-czerwonych” na prowadzenie 12:8. Niewielką przewagę Polacy utrzymali już do końca tej połowy, schodząc do szatni przy stanie 15:12.

Po zmianie stron znacznie szybciej we właściwy rytm weszli Islandczcycy, m.in. po dwóch karnych Gudjonssona przegrywając tylko 16:17. Podopieczni Bogdana Wenty wytrzymali ciążącą na nich presję, zdobyli trzy bramki pod rząd i odskoczyli na 20:16. Tego prowadzenia Polacy już nie roztrwonili, a skuteczne akcje Bieleckiego i Tkaczyka w ostatnich minutach meczu pozwoliły im na zwycięstwo 34:28.

W ostatnim meczu tego turnieju, w niedzielę, Polska podejmować będzie najsłabszą we Wrocławiu Argentynę. Wygrana lub remis daje naszym zawodnikom pewny wyjazd na Igrzyska do Pekinu.

Polska - Islandia 34:28 (15:12)

Polska: Sławomir Szmal, Marcin Wichary - Grzegorz Tkaczyk 5, Bartłomiej Jaszka, Karol Bielecki 7, Michał Jurecki 4, Marcin Lijewski 3, Krzysztof Lijewski 3, Mariusz Jurasik 3, Paweł Piwko, Rafał Gliński 1, Tomasz Tłuczyński 4, Bartosz Jurecki 3, Artur Siódmiak 1.

Islandia: Birkir Ivar Gudmundsson, Hreibar Gundmudsson - Vignir Svavarsson, Sigfus Sigurdsson, Asgeir Hallgrimsson, Arnor Atlason 6, Gudjon Valur Sigurdsson 5, Snorri Steinn Gudjonsson 7, Olafur Stefansson 5, Eina Holmgeirsson, Alexander Petersson 2, Robert Gunnarsson 3, Sturla Asgeirsson, Ingimundur Ingimundarson.

Sedziowali: Vicente Breto i Jose Antonio Huelin (obaj Hiszpania).

Kary: Polska - 12, Islandia - 6 minut.