Złoto dla Etiopki w biegu na 10 000 metrów kobiet

Nie było niespodzianki w drugim i zarazem ostatnim piątkowym finale lekkoatletycznym podczas igrzysk w Pekinie. W biegu kobiet na dystansie 10 000 metrów złoty medal wywalczyła reprezentantka Etiopii Tirunesh Dibaba, która pobiła zarazem rekord olimpijski. Srebro przypadło Elvan Abeylegesse, a brąz Shalane Flanagan.

Daniel Ludwiński

22-letnia biegaczka z Etiopii złote medale na dystansie 10 kilometrów wywalczyła już dwukrotnie podczas mistrzostw świata w Helsinkach oraz Osace i do Pekinu przyjechała w roli głównej faworytki. Pierwsze kilometry jak zwykle w przypadku biegów długodystansowych liczna grupa zawodniczek pokonała razem, jednak kolejne biegaczki szybko zaczęły odpadać i w końcówce na czele pozostały już tylko Tirunesh Dibaba i reprezentująca Turcję, a pochodząca z Etiopii, Elvan Abeylegesse.

Faworyzowana Dibaba przez cały czas biegła za plecami konkurentki i spokojnie czekała na ostatnie okrążenie, gdy zdecydowała się na rozpoczęcie długiego finiszu. Jej rywalka bardzo wysokie tempo była w stanie wytrzymać tylko przez chwilę i ostatnie metry Dibaba pokonała mając już bezpieczną przewagę. Jej rezultat 29:54,66 to nowy rekord olimpijski i zarazem drugi wynik w historii rywalizacji na dystansie 10 000 metrów.

Sporo emocji przyniosła też walka o brązowy medal. Początkowo wydawało się, że przypadnie on którejś z biegaczek kenijskich – Linet Chepkwemoi Masai lub Lucy Kabuu Wangui, jednak na ostatnich kilometrach wyprzedziła je Amerykanka Shalane Flanagan, która pokonała niespełna 19-letnią Masai o niewiele ponad cztery sekundy.