Rosjanie wrócili do gry. Pojawiły się kłopoty

Stało się. Po niemal rocznej przerwie reprezentacja Rosji w piłce nożnej rozegrała swój pierwszy mecz. Zgodę na pojedynek z tym rywalem wyraziła kadra Kirgistanu, która o mało nie sprawiła wielkiej sensacji.

Krzysztof Kaczmarczyk
Alimardon Szukurow i Aleksandr Kowalenko PAP/EPA / IGOR KOVALENKO / Na zdjęciu: Alimardon Szukurow i Aleksandr Kowalenko
14 listopada 2021 roku Rosjanie przegrali z Chorwacją 0:1 w meczu kończącym eliminacje do mistrzostwa świata w Katarze. I było to ostatnie spotkanie Sbornej.

Potem Władimir Putin wydał rozkaz o ataku w Ukrainie, a kadra Rosji została wykluczona z oficjalnych rozgrywek - m.in. dlatego Polska nie musiała rywalizować z tym krajem w barażu do MŚ.

Rosjanie długo nie mogli pogodzić się z tą decyzją, szukali swoich racji w odwołaniach, ale nic to nie dało.

Teraz szukają chętnych, którzy w ogóle chcą z nimi rozegrać sparing. Jako pierwszy uległ Kirgistan, który gościł Rosjan "u siebie" i był bliski sprawienia wielkiej niespodzianki. Rosjanie finalnie wygrali 2:1, ale gola na wagę sukcesu zdobył Daniił Utkin w 88. minucie meczu.

Spotkanie nie wywołało żadnego zainteresowania, jeżeli chodzi o zagraniczne stacje telewizyjne. Transmitowało je tylko rosyjskie Match TV i KTRK Sport z Kirgistanu.

Co dalej? Rosjanie w połowie listopada mają rozegrać kolejny mecz sparingowy, tym razem rywalem ma być reprezentacja Iranu.

Kirgistan - Rosja 1:2 (1:1)
1:0 - Alimardon Shukurov 24'
1:1 - Aleksandr Sobolew 30'
1:2 - Daniił Utkin 88'