Dramat Portugalii w Lidze Narodów. Spadek Czechów do dywizji B

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA /  / Na zdjęciu: Cristiano Ronaldo (po lewej)
PAP/EPA / / Na zdjęciu: Cristiano Ronaldo (po lewej)

W Bradze rozstrzygały się losy 1. miejsca w grupie 2 dywizji A Ligi Narodów. Portugalia w końcówce straciła gola i przegrała z Hiszpanią, co oznacza, że nie znalazła się w najlepszej czwórce. Z dywizją A pożegnali się Czesi.

Przed ostatnim meczem w grupie 2 dywizji A sprawa była jasna. Wygrana Portugalii lub remis sprawiały, że na 1. miejscu pozostawali gospodarze potyczki w Bradze. Hiszpanie po ostatniej porażce ze Szwajcarią skomplikowali swoją sytuację i mecz musieli wygrać.

Od początku spotkanie nie rzucało na kolana. Żadna z drużyn nie była w stanie zdominować rywala. Pod bramkami długo niewiele się działo. W 8. minucie do uderzenia doszedł Pablo Sarabia, próbę Hiszpana przyblokował Danilo. Wszystko zaczęło się od błędu defensywy gospodarzy.

Groźniej było po drugiej stronie boiska w 23. minucie, kiedy z dystansu szczęścia poszukał Ruben Neves, Unai Simon sparował piłkę. Z kolei dziesięć minut później Diogo Jota znalazł się z piłką w polu karnym, zwiódł obrońcę, ale jego strzał z ok. 15 metrów kapitalnie odbił bramkarz gości. W 38. minucie szczęścia poszukał Bruno Fernandes, ale jego próba z ok. 25 metrów była niecelna.

Hiszpanie odpowiedzieli chwilę przed przerwą, kiedy strzał z pola karnego Ferrana Torresa poszybował ponad poprzeczkę.

W 2. połowę świetnie mogli wejść Portugalczycy. Przed szansą znalazł się Cristiano Ronaldo, Simon dobrze interweniował. W kolejnych minutach pod bramkami niewiele się działo. Dłużej przy piłce utrzymywali się goście, ale nie miało to przełożenia na stwarzane okazje bramkowe. T

Cios miejscowi powinni zadać w 69. minucie. Po dograniu z rzutu wolnego William Carvalho zgrał piłkę, strzał Rubena Diasa zdołał sprzed linii wybić Dani Carvajal.

Hiszpanie bardziej zaczęli ryzykować w końcówce. Jednak cały czas mieli problemy ze stwarzaniem okazji bramkowych. W 77. minucie strzał Moraty odbił bramkarz. Na poprawkę nie pozwolili obrońcy.

Drużynie Luisa Enrique udało się złamać obronę Portugalii w 88. minucie. Po dośrodkowaniu piłkę zgrał Nico Williams, a Morata z bliska trafił do bramki. W efekcie to goście zwyciężając zapewnili sobie 1. miejsce w grupie i awans do najlepszej czwórki Ligi Narodów.

Portugalia - Hiszpania 0:1 (0:0)

0:1 - Alvaro Morata 88'

Portugalia: Diogo Costa - Joao Cancelo, Danilo, Ruben Dias, Nuno Mendes - Ruben Neves (90' Joao Felix), William Carvalho (78' Vitor Ferreira), Bruno Fernandes - Bernardo Silva (73' Joao Mario), Diogo Jota (78' Rafael Leao), Cristiano Ronaldo.

Hiszpania:  Unai Simon - Dani Carvajal, Hugo Guillamon (46' Sergio Busquets), Pau Torres, Jose Gaya - Carlos Soler (60' Gavi), Rodri, Koke (60' Yeremi Pino) - Pablo Sarabia (60' Pedri), Alvaro Morata, Ferran Torres (73' Nico Williams).

Żółte kartki: Fernandes, Mendes, Felix (Portugalia) oraz Guillamon, Carvajal (Hiszpania).

Sędzia: Daniele Orsato (Włochy).

* * * Z dywizją A pożegnali się Czesi, którzy chcąc uniknąć degradacji musieli pokonać na wyjeździe Szwajcarów. Gospodarze w dwie minuty zdobyli dwa gole. Chwilę przed przerwą goście złapali kontakt bramkowy, ale w 2. połowie bramki już nie padły.

Szwajcaria - Czechy 2:1 (2:1) 1:0 - Freuler 29' 2:0 - Embolo 30' 2:1 - Schick 45'