Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Koniec z jednostronnymi meczami? UEFA szykuje rewolucję

Komitet Wykonawczy UEFA w Nyonie w środę będzie debatował nad wprowadzeniem zmian w eliminacjach do MŚ 2026 (w strefie europejskiej), a także w Lidze Narodów.

Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Luis Chavez i Matty Cash PAP/EPA / Noushad Thekkayil / Na zdjęciu: Luis Chavez i Matty Cash
Jednym z głównych punktów porządku obrad środowego (25 stycznia) posiedzenia Komitetu Wykonawczego UEFA ma być nowy format eliminacji do MŚ 2026, które zostaną rozegrane w USA, Kanadzie i Meksyku - informuje hiszpański "AS".

Gazeta podkreśla, że UEFA przygotowuje rewolucyjne rozwiązanie. Modyfikacja fazy eliminacyjnej w strefie europejskiej zakłada utworzenie 12 grup (do tej pory było 10) po 4-5 zespołów.

UEFA dzięki tej zmianie chce ograniczyć liczbę nudnych, jednostronnych meczów pomiędzy mocnymi i słabymi drużynami, które teraz nie wzbudzają większego zainteresowania kibiców i mediów.

ZOBACZ WIDEO: Jak będzie chciał grać Fernando Santos? "Najważniejsza jest defensywa"

Do finałów MŚ 2026 awansowaliby bezpośrednio zwycięzcy 12 grup. Stawkę uzupełniłyby cztery zespoły z fazy play-off. Na mistrzostwa, w których wystąpi 48 reprezentacji, będzie mogło zakwalifikować się aż 16 ekip z Europy (dotychczas Stary Kontynent miał 12 miejsc).

Działacze UEFA zamierzają też zmodyfikować rozgrywki Ligi Narodów. Propozycja zakłada, że zamiast bezpośredniej kwalifikacji dla najlepszych drużyn z czterech grup do Final Four, zostałby rozegrany baraż pomiędzy 1. i 2. zespołem w każdej grupie. Dopiero zwycięzcy tych baraży awansowaliby do turnieju finałowego.

""Mecze Ligi Narodów pomiędzy najlepszymi zespołami w Europie są najbardziej atrakcyjne i UEFA jest tego świadoma" - podsumowuje "AS".

Zobacz:
UEFA może przekupić Juventus. Daruje grzeszki Starej Damie, ale nie za darmo
Najpierw były sankcje, a teraz to. UEFA przelała Rosji 8 mln dolarów

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×