"Popisowy numer". Kibice Lecha zrobili show we Włoszech

Lech Poznań z honorem pożegnał się z Ligą Konferencji Europy. Mistrz Polski wygrał z ACF Fiorentiną 3:2. Włoski dziennikarz Matteo Dovellini był zachwycony tym, co fani z Poznania zrobili podczas meczu.

Łukasz Witczyk
kibice Lecha Poznań Twitter / Matteo Dovellini / Na zdjęciu: kibice Lecha Poznań
Mecz ACF Fiorentiny z Lechem Poznań dostarczył wielu emocji. Gospodarze mieli przypieczętować awans, ale Kolejorz pokazał pazur. Lech w pewnym momencie prowadził 3:0, co dawałoby dogrywkę. Ostatecznie spotkanie zakończyło się rezultatem 3:2 na korzyść polskiego zespołu. Wynik ten awansem premiował Fiorentinę.

Włoskie media piszą nie tylko o meczu, ale i o zachowaniu kibiców z Poznania. I nie chodzi tylko o starcia z policją, do jakich doszło na ulicach miasta. Dziennikarz "La Repubblica" Matteo Dovellini pokazał w mediach społecznościowych nagranie kibiców Lecha. Zachwyciło go to, co fani Kolejorza zrobili podczas meczu.

W 19. minucie meczu poznańscy kibice zrobili tradycyjne "The Poznań". To ich "numer popisowy", o którym pisały wcześniej media w całej Europie. Kibice w innych krajach często naśladują ich zachowanie.

Na czym polega "The Poznań"? Kibice Lecha w 19. minucie postanowili obrócić się plecami do boiska, złapali się za barki i zaczęli skakać. "W ten sposób świętują rok założenia klubu, który na piłkarskiej mapie Europy pojawił się w 1922 roku" - napisał Dovellini. Nagranie można zobaczyć poniżej.

Zabawa poznańskich kibiców popularność zyskała w sezonie 2010/2011, gdy Lech rywalizował na wyjeździe w fazie grupowej Ligi Europy z Manchesterem City. Wtedy to kibice wykonali "The Poznań", co szybko podchwycili fani zespołu z Manchesteru.