To się wydarzyło pierwszy raz w XXI wieku. Śląsk Wrocław obnażył defensywę Widzewa w Łodzi

Każda seria kiedyś się kończy. Ta domowa bez porażki również. Piłkarze Widzewa Łódź przegrali ze Śląskiem Wrocław 0:2 w 6. kolejce PKO Ekstraklasy po bramkach Nahuela Leivy i Aleksandra Paluszka.

Krzysztof Sędzicki
radość piłkarzy Śląska Wrocław PAP / Marian Zubrzycki / Na zdjęciu: radość piłkarzy Śląska Wrocław
Obie strony czuły, że jest to spotkanie do wygrania. We Wrocławiu z pewnością po ubiegłotygodniowym zwycięstwie z Lechem Poznań. Z kolei widzewiacy w miniony piątek wyrwali remis w Zabrzu z Górnikiem po golu Jordiego Sancheza w doliczonym czasie gry drugiej połowy.

- Uważam, że są dobrą drużyną, mają jakość i dobrych zawodników. Jesteśmy na nich gotowi, dużo trenowaliśmy w tym tygodniu. Wiem, że Exposito strzelił bramki w meczu z Lechem Poznań. Zaczęliśmy dobrze sezon, od zwycięstwa, teraz kontynuujemy naszą drogę. Codziennie na to pracujemy z trenerem i sztabem - podkreślał na przedmeczowej konferencji prasowej Fabio Nunes, obrońca łódzkiego Widzewa.

WKS zaczął to spotkanie bardzo odważnie i był drużyną, która w tym sezonie zdecydowanie najmocniej usiadła na łódzkiej ekipie w tym sezonie. Już w czwartej minucie świetnie lewą stroną pobiegł Erik Exposito i dośrodkował do Petra Schwarza, ale ten uderzył bardzo niecelnie. Przed i po tej akcji po drugiej stronie boiska centrostrzałem popisał się Fabio Nunes, lecz było to zagrożenie tylko pozorne.

W 12. minucie goście objęli prowadzenie. Świetne podanie z głębi pola Aleksa Petkow na dobiegnięcie do Nahuela Leivy, a Hiszpan argentyńskiego pochodzenia pokonał Henricha Ravasa strzałem po ziemi.

Śląsk na tym nie poprzestawał. W 19. minucie kolejne świetne prostopadłe podanie do Exposito, ale akurat napastnik wrocławian był na spalonym. Chwilę później Hiszpan świetnie urwał się obrońcom w kontrze, ale jego strzał obronił Ravas. Po kolejnych czterech minutach bramkarz Widzewa znów świetnie interweniował, tym razem po akcji sam na sam z Mateuszem Żukowskim, ale okazało się, że pomocnik zielono-biało-czerwonych "spalił" tę akcję.

Dopiero w ostatnich 10 minutach Widzew zagroził bardziej bramce Rafała Leszczyńskiego. W 35. minucie Bartłomiej Pawłowski próbował bezpośredniego strzału z rzutu wolnego. Później jeszcze łodzianie zepchnęli przeciwników do defensywy, ale nic z tego nie wyniknęło.

Po zmianie stron inicjatywa przeszła na stronę widzewiaków, którzy próbowali atakiem pozycyjnym znaleźć drogę do wrocławskiej bramki, ale byli bardzo niedokładni w działaniach. Często kończyło się to kontrami, do których zdecydowanie najszybciej biegał Erik Exposito, lecz jego strzał albo bronił Ravas, albo blokowali defensorzy czerwono-biało-czerwonych.

Drużyna trenera Jacka Magiery wyczekała swoją szansę i dobiła przeciwnika. W 82. minucie Śląsk miał rzut wolny. Dośrodkowanie Nahuela głową zamknął Aleksander Paluszek i skierował piłkę do łódzkiej bramki. Śląsk podwyższył prowadzenie i nie można powiedzieć, że nastąpiło to w sposób niezasłużony.

Jeszcze w końcowych minutach gospodarze desperacko rzucili się na bramkę przeciwnika. W 89. minucie po ogromnym zamieszaniu we wrocławskim polu karnym, albo nawet i bramkowym Fabio Nunes trafił w słupek bramki Rafała Leszczyńskiego, który po końcowym gwizdku mógł cieszyć się z czystego konta.

Po raz ostatni w PKO Ekstraklasie Śląsk Wrocław wygrał w Łodzi jeszcze w XX wieku. W listopadzie 2000 roku po dwóch bramkach Piotra Włodarczyka i jednej Michała Stolarza WKS zwyciężył na Widzewie 3:0.