MŚ U-17. Senegal - Polska. To była demolka

Drugi mecz i druga porażka, choć tym razem dużo bardziej bolesna. Reprezentacja Polski przegrała z Senegalem 1:4 w kolejnym spotkaniu mistrzostw świata do lat 17 w Indonezji.

Tomasz Galiński
Idrissa Gueye strzelił Polsce trzy gole Obok Marcel Reguła Getty Images / Pakawich Damrongkiattisak - FIFA / Na zdjęciu: Idrissa Gueye strzelił Polsce trzy gole. Obok Marcel Reguła
Mecz otwarcia, mecz o wszystko i mecz o honor. Ta zasada seniorskiej reprezentacji Polski z wielkich turniejów tym razem przeniosła się na kadrę U-17. Po przegranej z Japonią drużyna prowadzona przez Marcina Włodarskiego dostała lekcję futbolu od Senegalu.

Rywale mieli olbrzymią przewagę fizyczną, co akurat dziwić nie mogło. Polacy byli bezradni w bezpośrednich starciach na boisku. To wyglądało jak starcie klasy maturalnej z podstawówką. A w końcówce była już przepaść. Jedni oddychali rękawami, drudzy wyglądali, jakby mecz dopiero się zaczął i mieli mnóstwo sił. Stojący w bramce Senegalu Serigne Diouf jest uważany za najsłabszy punkt zespołu, lecz nie był zbyt często zatrudniany.

A rywale? Cóż, już w 18. minucie swój popis zaczął Idrissa Gueye - trafił z bliska po płaskim podaniu od Yaya Dieme, który w dziecinny sposób ograł Michała Gurgula. Następnie po bardzo podobnej akcji ładną bramkę zdobył Dominik Szala. Szkoda, że samobójczą. A przecież Senegalczycy mieli jeszcze strzał w słupek. Już do przerwy nie wyglądało to dobrze. Później wcale lepiej nie było.

Tak jak przy okazji meczu z Japonią, tak i tym razem spotkanie zostało przerwane na kilkadziesiąt minut z powodu intensywnych opadów deszczu. Po powrocie na boisko Polacy zaatakowali trochę odważniej, kapitalną szansę miał choćby Karol Borys, ale jakimś cudem jego mocny strzał obronił Serigne Diouf. To było naprawdę dobre... półtorej minuty. Bo później wszystko wróciło niejako do normy.

Na drugą część wyszedł już w zasadzie tylko zespół Senegalu. Były oczywiście jakieś próby ataku ze strony Biało-Czerwonych, choć mało konkretne. Udało się strzelić tylko jednego gola (autorstwa Marcela Reguły). Były próby z dystansu, jednak niewiele dały.

Tymczasem rywale wykorzystywali każdy błąd Polaków. Na początku drugiej połowy po fatalnie wykonanym rzucie wolnym przez Gurgula Senegal ruszył z kontrą i Gueye trafił po raz drugi po płaskim dograniu ze skrzydła. Po nieco kwadransie miał już hat-trick, gdy kompletnie niepilnowany spokojnie oddał strzał głową z pięciu metrów. Na dobrą sprawę mogło, a nawet powinno być wyżej, ale Polacy mieli w bramce Michała Matysa, który uchronił zespół przed całkowitą kompromitacją.

Zostało jeszcze jedno spotkanie z Argentyną, natomiast jest duże prawdopodobieństwo, że będzie jedynie o tzw. pietruszkę.

Senegal - Polska 4:1 (2:0)
1:0 Idrissa Gueye 18'
2:0 Dominik Szala (s.) 30'
3:0 Idrissa Gueye 52'
3:1 Marcel Reguła 66'
4:1 Idrissa Gueye 69'

Senegal: Serigne Diouf - Mamadou Diallo, Fallou Diouf, Pierre Dorival, Ibrahima Diallo (82' Cherif Niabaly) - Daouda Diong, Alpha Toure, Mamadou Gning (66' Omar Sall) - Yaya Dieme (66' Clayton Diandy), Amara Diouf (78' Mamadou Sawane), Idrissa Gueye (78' Saliou Faye).

Polska: Michał Matys - Dominik Szala (65' Piotr Kowalik), Igor Orlikowski, Michał Gurgul - Krzysztof Kolanko, Igor Brzyski (46' Marcel Reguła), Karol Borys, Maksymilian Sznaucner, Jakub Krzyżanowski (65' Szymon Łyczko) - Daniel Mikołajewski (53' Mike Huras), Mateusz Skoczylas.